آموزش مدیتیشن به کودکان

خبر خوب! مدیتیشن می تواند برای کودکان در هر سنی مفید باشد. در اینجا مواردی وجود دارد که باید برای سنین مختلف در نظر بگیرید
آموزش مدیتیشن به کودکان

فهرست مطالب

آموزش مدیتیشن و یوگا به کودکان

بسیاری از والدین به دنبال آموزش مدیتیشن و رسیدن به آرامش درونی به فرزندان خود در دنیایی پر از اضطراب و هرج و مرج هستند. ممکن است احساس کرده باشید که همه روش ها را امتحان کرده‌اید. از تمرینات تنفسی گرفته تا یوگا یا استفاده از روغن‌های ضروری، اما به نظر می‌رسد که هیچ چیز خوب از آب در نیامده است. این تا زمانی است که به تمرین باستانی مراقبه برخورد می کنید. در این مقاله از نیولت فروشگاه جعبه شانسی و خوراکی جایزه دار ، به معرفی راه کارهای عالی برای مدیتیشن کودک می پردازیم، با ما همراه باشید.

تاثیر مدیتیشن در زندگی کودکان

اگر در حال خواندن این مطلب هستید، به احتمال زیاد شما یکی از آن والدین هستید. شما به دنبال راه هایی برای کمک به فرزندتان در این دنیای شلوغ و غالباً طاقت فرسا هستید، شما به جای درست آمده اید! در ابتدا ممکن است کمی شک داشته باشید. بسیاری از مردم از خود می پرسند که «چگونه یک جا نشستن و ساکت بودن می‌تواند واقعاً در زندگی من تغییر ایجاد کند؟» اما هنگامی که برخی از والدین شروع به گنجاندن مدیتیشن در زندگی روزمره خود کردند، متوجه تغییری شدند: راحتی بیشتر، ذهن آرام تر، نشاط بیشتر و تمرکز بیشتر. هنگامی که آن ها شروع به آموزش این تکنیک به فرزندان خود کردند، متوجه تحولی شدند که در کودکشان نیز اتفاق می افتد.

مدیتیشن کودک و مراقبه

مدیتیشن در مقابل ذهن آگاهی

شاید برای شما این سوال پیش آمده باشد که تفاوت مدیتیشن و ذهن آگاهی در چیست؟ در حالی که این دو روش اغلب به جای یکدیگر استفاده می شوند، برخی از تمایزات کلیدی بین آن ها وجود دارد.

مدیتیشن کودک چیست؟

مدیتیشن کودک معمولاً شامل اختصاص زمان مشخصی برای تمرکز و کنترل توجه و افکار کودکتان است. این می تواند به معنای استفاده از یک مانترا، تمرکز بر روی کار نفس کشیدن، تصور صحنه ای آرام، مانند ساحل، یا نشستن بر بالای کوهی بلند باشد. ایده این است که ذهن خود را آرام کنید و حس عمیق آرامش و سکون درونی را در خود پرورش دهید. مدیتیشن منظم می تواند به کاهش استرس، بهبود تمرکز و تمرکز و افزایش احساس آرامش و رضایت درونی کمک کند.

همچنین بخوانید: بهترین فروشگاه برای خرید لپ لپ 

ذهن آگاهی چیست؟

از سوی دیگر، ذهن آگاهی بیشتر در مورد حضور و آگاهی در لحظه است. این در مورد اتصال به افکار و احساسات شما بدون قضاوت یا حواس پرتی است. افراد در حالی که در حالت مدیتیشن نشسته اند به این کار دست می یابند اما می توانند این تکنیک را در زندگی روزمره نیز تمرین کنند. برای مثال، ممکن است هنگام غذا خوردن، با تمرکز و دقت نسبت به بافت‌ها، بوها یا طعم‌های مختلف غذا، تمرکز حواس را تمرین کنید.

مدیتیشن و ذهن آگاهی تمریناتی متفاوت با فواید قدرتمند برای سلامت روانی و عاطفی شما هستند.

در حالی که مدیتیشن و تمرکز حواس کمی با یکدیگر متفاوت هستند، اما هر دو ابزار قدرتمندی هستند که فواید بسیار زیادی برای سلامت ذهنی و عاطفی شما دارند، برخی نیز بحث می کنند، حتی سلامت جسمانی شما. ذهن آگاهی به طور خاص به رشد هوش هیجانی، بهبود روابط و کاهش افکار منفی کمک می کند.

فواید مدیتیشن برای کودکان چیست؟

اگر به دنبال این هستید که فرزندتان عادات سالمی داشته باشد و توانایی حفظ آرامش و تمرکز داشته باشد، احتمالاً مراقبه بهترین دوست شما خواهد بود. در اینجا 4 فایده مدیتیشن برای کودکان بیان شده است که باید در مورد آن ها بدانید:

مراقبه به کودکان کمک می کند که تمرکز کنند

کودکان حواس پرتی زیادی دارند، خواه آی پد، تلویزیون، یا مجموعه اسباب بازی ها و بازی هایشان باشد. مراقبه می تواند به آنها کمک کند تا تمرکز و تمرکز روی یک کار یا فعالیت را بیاموزند.

مدیتیشن اضطراب کودک را کاهش می دهد

کودکان نیز مانند بزرگسالان می توانند استرس و اضطراب را تجربه کنند. مدیتیشن کودک می تواند به آن ها کمک کند تا با یادگیری آرامش و یافتن صلح درونی با این احساسات کنار بیایند. با تمرین منظم مدیتیشن، کودکان می توانند یاد بگیرند که احساسات خود را بهتر مدیریت کنند و چه در خانه و چه بیرون در جمع، احساس آرامش بیشتری داشته باشند.

پیشنهاد نیولت: بهترین فروشگاه شانسی پسرانه در ایران

مراقبه عزت نفس کودک را افزایش می دهد

مدیتیشن به کودکان کمک می کند تا خودکنترلی و اعتماد به نفس بیشتری داشته باشد. آموزش دادن به کودک که روی تنفس خود تمرکز کند و افکار مزاحم را کنار بگذارد می تواند به او کمک کند تا نسبت به خود و توانایی هایش احساس مثبت تری داشته باشد. این به طور طبیعی منجر به یک احساس قوی از خودآگاهی می شود.

مدیتیشن کودک

مراقبه خواب کودک را بهبود می بخشد

کودکان می توانند قبل از خواب مدیتیشن انجام دهند که می تواند به بسیاری از کسانی که مشکل خواب دارند کمک کند. مراقبه به شما می‌آموزد که ذهن و بدن خود را آرام کنید، به خواب رفتن و خواب ماندن تا پایان شب آسان‌تر می‌شود. این به کودکان کمک می‌کند صبح‌ها احساس آرامش و انرژی بیشتری داشته باشند.

معرفی مدیتیشن به خانواده می تواند فواید مثبت زیادی برای شما و فرزندتان داشته باشد.

فقط آن را تصور کنید: کودک شما پس از تمرین مدیتیشن در رختخواب به خواب عمیقی می رود، اکنون می توانید برای خود یک شکلات داغ خوشمزه درست کنید، حمام کنید و استراحت کنید تا زمانی که شما هم برای خواب آماده شوید. بدون حواس پرتی!

مدیتیشن برای کودکان در تمام سنین

خبر خوب! مدیتیشن می تواند برای کودکان در هر سنی مفید باشد. در اینجا مواردی وجود دارد که باید برای سنین مختلف در نظر بگیرید:

مدیتیشن خردسالان

در حالی که ممکن است نوزادان نتوانند به معنای سنتی مدیتیشن کنند، هنوز هم تکنیک هایی وجود دارد که می توانید آن ها را اجرا کنید. به عنوان مثال، ممکن است بخواهید مراقبه تغذیه آگاهانه را امتحان کنید، کودک خود را نزدیک سینه خود نگه دارید و نفس های آهسته بکشید تا بتواند بالا و پایین رفتن شکم شما را احساس کند. این به شما کمک می کند در لحظه حضور داشته باشید و کودکتان احساس آرامش کند و بیشتر با شما ارتباط برقرار کند. از طرف دیگر، می‌توانید تمرین‌هایی مانند یوگای کودک انجام دهید که به کودک شما کمک می‌کند تا هوشیاری بدن را افزایش دهد و آرامش را تمرین کند.

مراقبه برای کودکان نوپا و پیش دبستانی

از آنجایی که کودکان خردسال ممکن است مثل زنبورهای شلوغ باشند، ممکن است کمی چالش برانگیز باشد که به کودک خود بیاموزید چگونه در مدت طولانی بی حرکت بماند. با این حال، آنها هنوز هم می توانند از تکنیک های ساده بهره مند شوند. به عنوان مثال، می توانید به آن ها یاد دهید که روی تنفس خود تمرکز کنند و برای چند ثانیه نفس عمیق بکشند. این یک تکنیک عالی برای کودک شما است که به او کمک می کند زمانی که احساس استرس یا ناراحتی می کند، چطور خود را آرام کنند.

همچنین بخوانید: خرید شانسی دخترانه جایزه دار

به عنوان یک راه حل دیگر، روش “تجسم رنگ” را امتحان کنید، جایی که از کودک خود می خواهید رنگ مورد علاقه خود را به تصویر بکشد، و سپس تصور کنید که آن رنگ بدن او را پر می کند، از انگشتان کوچک پا شروع می شود و به آرامی به سمت سرش می رود.

روش دیگر، چیزهایی مانند اسباب بازی های حسی می تواند به تمرکز در کودکان خردسال کمک کند.

مدیتیشن بچه های دبستانی

کودکان در دبستان می توانند شروع به یادگیری تکنیک های مدیتیشن پیچیده تری کنند. آن ها ممکن است بتوانند برای مدت طولانی بی حرکت بنشینند و روی تنفس خود تمرکز کنند یا تکنیک های تجسم را امتحان کنند. می توانید آن ها را تشویق کنید که هر روز چند دقیقه مدیتیشن کنند و به تدریج زمان را افزایش دهید تا راحت تر شوند. یکی از تکنیک‌هایی که می‌توانید امتحان کنید مدیتیشن «گوش دادن آگاهانه» است، که در آن از کودکتان می‌خواهید چشم‌هایش را ببندد و روی صداهای اطرافش تمرکز کند، بدون اینکه آنها را قضاوت یا تجزیه و تحلیل کنید.

روش دیگر مدیتیشن “مهربانی” است که در آن کودک خود را تشویق می کنید تا افکار و آرزوهای مثبت را برای خود و دیگران ارسال کند.

شما می توانید فرزندان خود را از طریق تجسم راهنمایی کنید و از آنها بخواهید که مناظر، صداها و بوهای مکان آرام خود را تصور کنند. برای مثال، خودتان را در حالی تصور می‌کنید که در ساحل نشسته‌اید، با انگشتان پا در شن‌ها فرو رفته‌اید، به غروب آفتاب نگاه می‌کنید در حالی که صدای برخورد امواج را در ساحل می‌شنوید و حالا نفس بکش…

مراقبه برای بچه های دبیرستانی

همانطور که فرزندان شما شروع به بزرگ شدن می کنند، آن ها علاقه مند به کشف تکنیک های مدیتیشن پیچیده تر هستند. مانند مراقبه ذهنی، مدیتیشن اسکن بدن یا مدیتیشن هدایت شده. مدیتیشن هدایت شده می تواند به بچه های بزرگ در مدیریت استرس یا اضطراب کمک کند. یادگیری تمرکز روی صدای دیگران در حالی که روی آرامش و تنفس او کار می کند.

مدیتیشن کودک و مادر

به طور طبیعی، بدن ما تنش را حفظ می کند. اینجاست که مدیتیشن اسکن بدن وارد عمل می‌شود، که شامل تمرکز بر روی قسمت‌های مختلف بدن شما و از طریق تنفس کار می‌شود که تنش‌ها را در قسمت انتخابی بدن شما آزاد می‌کند. لازم به یادآوری است که مراقبه هرگز نباید به هیچ کودکی تحمیل شود. این ابزار باید به عنوان روشی برای آرامش و رهایی از استرس معرفی شود و فرزندان خود را تشویق کنید تا به گونه ای مشارکت کنند که برای آنها آرامش ایجاد کند.

به طور خلاصه، سن خاصی وجود ندارد که کودکان باید در آن تمرین مراقبه را شروع کنند.

5 نکته برای آموزش مراقبه به کودکان

مدیتیشن می تواند ابزاری زیبا و قدرتمند برای پیاده سازی در زندگی فرزندان شما باشد. نکته کلیدی این است که مراقبه را به شیوه ای ملایم، حمایت کننده و متناسب با نیازهای فردی کودک خود معرفی کنید.

مراقبه را ساده نگه دارید

برای کودکان خردسال ممکن است نشستن طولانی مدت برای آنها ناراحت کننده باشد، حتماً جلسات را کوتاه و ساده نگه دارید، مخصوصاً در ابتدا. تکنیک هایی مانند کار نفس و تمرکز بر نفس آنها را تمرین کنید یا یک تمرین تجسم ساده را امتحان کنید. اینها اولین قدم های عالی برای مدیتیشن هستند.

مدیتیشن کودک را سرگرم کننده کنید

وقتی چیزی سرگرم کننده به نظر می رسد، کودکان همیشه بیشتر درگیر می شوند. سعی کنید از بازی‌ها یا وسایلی مانند اسباب‌بازی‌های حسی برای کودکان خردسال یا زنگ‌های مراقبه برای کودکان بزرگ‌تر استفاده کنید تا روی صداها تمرکز کنید.

با مثال رهبری کنید

کودکان به طور طبیعی از شما پیروی خواهند کرد. مهم است که خودتان عادات مدیتیشن خوب را الگو برداری کنید. (و هی، اشکالی ندارد که در زمان استراحت مناسب بمانید!) اگر فرزندتان قرار بود مدیتیشن شما را اغلب تماشا کند، احتمالاً می‌خواهد به آن ملحق شود.

صبوری را به کودک نشان دهید

مدیتیشن می تواند زمان بر باشد و تمرین کنید، حتما در این روند صبور باشید. ممکن است فرزندان شما مشتاق شروع فوری نباشند، اما با کمی تشویق و حوصله، به تدریج می خواهند درگیر شوند و مهارت هایی را که برای موفقیت در مراقبه نیاز دارند، توسعه دهند.

آن را به یک عادت تبدیل کنید

زمانی که نوبت به آموزش مراقبه به کودکان می‌رسد، ثبات بسیار مهم است. سعی کنید چند دقیقه مدیتیشن را در برنامه روزانه کودک خود بگنجانید، مانند قبل از خواب یا صبح قبل از مدرسه. این به آن ها کمک می کند تا تمرین منظم مدیتیشن را توسعه دهند و در طول زمان از مزایای مدیتیشن بهره ببرند.

اجازه دهید روند آموزش مراقبه کودک شما سرگرم کننده و با ارزش باشد! بدون فشار، فقط راحتی و راحتی واقعی.

مدیتیشن های ساده روزمره برای کودکان

در اینجا چند مدیتیشن ساده روزمره وجود دارد که می تواند برای هر سنی کار کند:

تنفس شکمی

از کودکتان بخواهید دراز بکشد و دستش را روی شکمش بگذارد. از آن ها بخواهید نفس های آهسته و عمیق بکشند و با هر نفس بالا و پایین رفتن شکم خود را احساس کنند. کمک به آرامش و حضور آنها.

بیشتر بخوانید: راهنمای خرید مسواک کودک

تمرین پنج حس

از فرزندتان بخواهید پنج چیزی را که می تواند ببیند، چهار چیز را که می تواند لمس کند، سه چیز را که می تواند بشنود، دو چیزی را که می تواند بو کند و یک چیز را که می تواند بچشد، نام ببرد. این می تواند به آن ها کمک کند تا روی لحظه حال تمرکز کنند و هوشیارتر شوند.

مدیتیشن سپاسگزاری

از کودک خود بخواهید به چیزی فکر کند که برای آن سپاسگزار است، مانند اسباب بازی مورد علاقه اش یا یکی از اعضای خانواده دوست داشتنی. آنها را تشویق کنید تا بر احساس قدردانی و قدردانی تمرکز کنند.

خلاصه مقاله 

به طور خلاصه، چه تنفس عمیق، تمرین های تجسم یا مدیتیشن ذهن آگاهی، کلید این است که آن را سرگرم کننده و متناسب با سن و علایق کودک خود کنید. پس چرا سعی نکنید برخی از این مدیتیشن ها را در برنامه روزانه کودک خود بگنجانید و ببینید که چگونه می تواند به آنها کمک کند تا در زندگی روزمره خود آرامش و آرامش پیدا کنند!

فروشگاه لوازم شانسی و بسته های جایزه دار

از اینکه تا پایان این مقاله با ما همراه بودید از شما سپاسگزاریم. اگر قصد خرید کادو جذاب و باکیفیت برای کودک دلبند خود را دارید، هم اکنون از فروشگاه آنلاین نیولت بازدید نموده و از بین صدها مدل محصول درجه یک، یک هدیه زیبا برای فرزند خود انتخاب کنید. محصولات نیولت به صورت مستقیم از تولید کننده تامین می شود و به همین دلیل قیمت های آن کمتر از بقیه فروشگاه ها است. نیولت دارای نماد اعتماد الکترونیک است، پس با خیال راحت خرید کنید!

ورود به فروشگاه آنلاین نیولت

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

جدیدترین مطالب
محبوب ترین مطالب
محصولات پرطرفدار نیولت
انتخاب گزینه‌ها
مینی فیگور دخترانه لپ لپ
نمایش سریع
star
موجود 15 g 15,000 تومان 14,150 تومان
عروسک مینی فیگور لپ لپ
تخفیف شگفت انگیز
شناسه: mini-figure
افزودن به سبد خرید
پک هدیه ولنتاین دخترانه
نمایش سریع
موجود 357,000 تومان 285,000 تومان
پک هدیه عید دخترانه نوروز 1403
هدیه ولنتاین 20%
شناسه: val-4in1
افزودن به سبد خرید
عبور دهنده نخ دندان ارتودنسی
نمایش سریع
موجود 150 g 65,000 تومان 56,700 تومان
عبور دهنده نخ دندان کانفیدنت
تخفیف ویژه 13%
شناسه: floss-threader
افزودن به سبد خرید
مکس تین ارتودنسی کانفیدنت
نمایش سریع
موجود 100 g 55,000 تومان 44,000 تومان
مسواک ارتودنسی کانفیدنت مکس تین
تخفیف شگفت انگیز 20%
شناسه: max-teen
افزودن به سبد خرید
شانسی ستاره دریایی درخشان
نمایش سریع
موجود 150 g 36,000 تومان 22,000 تومان
شانسی ستاره دریایی درخشان
تخفیف شگفت انگیز 39%
شناسه: surprise-star0
اطلاعات بیشتر
نخ دندان ذغالی کانفیدنت 30 عددی
نمایش سریع
ناموجود 33,000 تومان 28,000 تومان
نخ دندان جدید
تخفیف شگغت انگیز 15%
شناسه: flosspick30-1ch-1