نانو هیدروکسی آپاتیت در خمیر دندان

هیدروکسی آپاتیت

فهرست مطالب

نانو هیدروکسی آپاتیت چیست؟

نانو هیدروکسی آپاتیت یک ماده معدنی خمیر دندان است که دارای اثرات ضد پوسیدگی قابل مقایسه با فلوراید است که آن را به یک جایگزین بدون فلوراید تبدیل می کند. مزایای هیدروکسی آپاتیت از این واقعیت ناشی می شود که دندان های شما عملاً از همان ماده دقیقاً یعنی آپاتیت کلسیم [Ca10(PO4)6(OH)2] ساخته شده اند. در واقع، مینای دندان از 97٪ هیدروکسی آپاتیت ساخته شده است، بنابراین وقتی با آن مسواک می زنید، از همان ماده معدنی مینای خود برای ترمیم آن استفاده می کنید. برای کسب اطلاعات بیشتر درباره این ماده مورد استفاده در خمیر دندان، با ما در نیولت، فروشگاه بزرگ محصولات کانفیدنت (مسواک و نخ دندان و خمیر دندان) همراه باشید.

تفاوت بین ماده سازنده دندان با هیدروکسی آپاتیت

تفاوت بین نانو هیدروکسی آپاتیت در خمیردندان با دندان های شما در این است که:

  • ذرات آن کوچکتر هستند و به همین دلیل به آنها “نانو” می گویند.
  • به صورت مصنوعی ساخته شده است.

با این وجود، تقریباً همان ماده دندان شما است، با این تفاوت که اندازه آنها کوچکتر است. مطالعات نشان داده‌اند که وقتی سایز کوچک‌تری داشته باشد موثرتر است زیرا می‌تواند راحت‌تر وارد حفره ها شود و نقص ها را پیدا کند.

نانو هیدروکسی اپاتیت در خمیر دندان

تاریخچه هیدروکسی آپاتیت

هیدروکسی آپاتیت ممکن است جدید به نظر برسد اما در واقع از دهه 1970 وجود داشته است. ناسا در تلاش بود تا راه حلی برای جلوگیری از از دست دادن تراکم استخوانی فضانوردان در فضا بیابد و به این ترتیب بود که کشف شد. آنها حق ثبت اختراع را به یک شرکت ژاپنی به نام Sangi Co فروختند که در نهایت اولین خمیر دندان هیدروکسی آپاتیت را در سال 1978 ایجاد کرد. بنابراین، این خمیردندان برای چندین دهه در ژاپن مورد استفاده قرار گرفته است، بنابراین به هیچ وجه محصول جدیدی نیست.

چگونه نانو هیدروکسی آپاتیت به دندان کمک می کند؟

نانو هیدروکسی آپاتیت تقریباً مشابه هیدروکسی آپاتیتی است که به طور طبیعی در مینای دندان و عاج یافت می شود. به هر حال، هیدروکسی آپاتیت ماده معدنی اولیه در دندان ها و استخوان ها است. این بدان معناست که این ماده خمیردندان بسیار زیست سازگار، بیومیمتیک و غیر سمی است.

فواید هیدروکسی آپاتیت برای دندان

  • دندان ها را دوباره معدنی می کند
  • تشکیل پلاک را کاهش می دهد
  • حساسیت دندان ها را کاهش می دهد
  • دندان ها را سفید می کند

خمیردندان‌های هیدروکسی آپاتیت قابلیت‌های معدنی‌سازی مجدد را نشان داده‌اند که بدون تفاوت آماری با فلوراید قابل مقایسه است. از آنجایی که اثربخشی در ترمیم مینا مشابه بود، هیدروکسی آپاتیت اغلب به عنوان جایگزین فلوراید به بازار عرضه می شود، اما مکانیسم معدنی سازی مجدد با فلوراید متفاوت است.

چگونه نانو هیدروکسی آپاتیت دندان ها را دوباره غنی می کند

مینای دندان به مرور زمان غیرمعدنی می شود. در مینای غیر معدنی شده، نانو هیدروکسی آپاتیت برای جایگزینی مواد معدنی از دست رفته، کلسیم و فسفات، خود را وارد دندان می کند. مخزن مواد معدنی در عاج به داخل ماتریکس کلاژن نفوذ می کند و با تامین کلسیم و فسفات به صورت موضعی به عنوان یک داربست عمل می کند.

همچنین ببینید: بهترین قیمت پک ارتودنسی کانفیدنت در ایران

همچنین نانو هیدروکسی آپاتیت این یک لایه مینای مصنوعی را تشکیل می دهد که روی دندان را می پوشاند که می تواند به عنوان یک محلول بافر در هنگام چالش های اسیدی عمل کند.

جایگزینی مواد معدنی توسط هیدروکسی آپاتیت

هنگامی که اسیدها مینای دندان را حل می کنند، مواد معدنی را در فرآیندی به نام دمینرالیزاسیون از دست می دهند. کاری که نانوهیدروکسی آپاتیت می تواند انجام دهد این است که مستقیماً با قرار دادن خود در نواحی کمبود مواد معدنی از دست رفته را جایگزین کند. این می تواند جایگزین مواد معدنی محلول شود زیرا از همان مواد معدنی دندان ساخته شده است. وقتی این اتفاق می افتد عملاً جایگزینی یکسان است.

هیدروکسی اپاتیت

این با نحوه معدنی شدن مجدد فلوراید که باید کلسیم و فسفات را برای تکمیل ترمیم مینا جذب کند، متفاوت است. هیدروکسی آپاتیت نیازی به جذب مواد معدنی اضافی ندارد زیرا از قبل آنها را در ساختار خود دارد!

مواد معدنی را به صورت محلی تامین می کند

برای عاج غیر معدنی، نانو هیدروکسی آپاتیت به عنوان یک داربست در ماتریکس کلاژن عمل می کند. این مواد معدنی از دست رفته را در اختیار محیط های محلی قرار می دهد. علیرغم اینکه می‌توانیم عاج را ترمیم کنیم، ما معتقد نیستیم که در داخل بدن این کار را انجام دهد. دلیل آن این است که حفره‌های کوچک معمولاً زمانی که هنوز در مینای دندان قرار دارند برگشت‌پذیر هستند، اما پس از رسیدن به عاج نه چندان قابل برگشت. در جامعه دندانپزشکی یک اجماع کلی وجود دارد که پوسیدگی پس از رسیدن به عاج غیرقابل برگشت است یا حداقل ما هنوز آن را ندیده ایم.

محیط دهان را بافر می کند

نانو هیدروکسی آپاتیت علاوه بر ترمیم مینای دندان با جایگزینی مواد معدنی از دست رفته، یک لایه مصنوعی نیز روی آن ایجاد می کند. این به معنای واقعی کلمه به هم می رسد و پوششی را روی ساختار دندان برای محافظت از آن تشکیل می دهد. کاری که این لایه انجام می دهد این است که به عنوان اولین خط دفاعی در برابر چالش های اسیدی عمل می کند. ابتدا حل می شود، بنابراین از لایه مینای واقعی زیر آن محافظت می کند. پس از حل شدن، مواد معدنی ساخته شده از آن، کلسیم و فسفات را آزاد می کند.

پیشنهاد ویژه نیولت: خرید مسواک بین دندانی کانفیدنت سایز 1 و 2

فسفات های غیر متصل به عنوان یک بافر برای اسید زدایی اسیدها در دهان عمل می کنند. با پروتون ها ترکیب می شود تا آنها را از محیط دهان حذف کند. پروتون کمتر به این معنی است که دهان کمتر اسیدی می شود و در نهایت به این معنی است که دندان ها از دمینرالیزاسیون جلوگیری می کنند. مطالعات نشان داده اند که سیستم فسفات یکی از مکانیسم های بافر بزاق است. ممکن است اصلی نباشد اما در صورت نیاز کمک می کند. بی کربنات سیستم بافر اولیه در دهان شما است.

هیدروکسی آپاتیت تشکیل پلاک را کاهش می دهد

مطالعات نشان داده اند که هیدروکسی آپاتیت با کاهش تشکیل پلاک روی سطوح مینای دندان در مدیریت بیوفیلم دهان موثر است. با این حال به نظر می رسد که بیشتر به عنوان یک ضد چسب عمل می کند تا یک آنتی باکتریال، به این معنی که باکتری ها را از بین نمی برد. این فقط از چسبیدن باکتری ها به سطوحی که ما نمی خواهیم آنها را جلوگیری می کند.

مکانیسم کنترل پلاک هیدروکسی آپاتیت

هیدروکسی آپاتیت می تواند مستقیماً به باکتری ها متصل شود. این ماده به گیرنده‌های پلیکول مینا متصل می‌شود که از اتصال باکتری‌ها به آن جلوگیری می‌کند. نانو هیدروکسی آپاتیت می تواند به باکتری هایی که در اطراف دهان شناور هستند متصل شود. باعث می شود که همه آنها به جای مینای دندان به آن بچسبند. شبیه آهنربایی است که همه باکتری ها را به سمت خود جذب می کند و هنگامی که به آن متصل می شوند، بی حرکت می شوند.

نقش هیدروکسی آپاتیت در کنترل باکتری ها

باکتری ها به طور معمول به گیرنده های پلیکول روی مینا متصل می شوند و به این ترتیب پلاک شروع به تشکیل می کند. با این حال، نانو هیدروکسی آپاتیت با باکتری ها در اتصال به این گیرنده ها رقابت خواهد کرد. اساساً آنها همه گیرنده‌های باز را می‌گیرند، بنابراین به طور مؤثری از ایجاد پلاک روی مینای دندان حتی از باکتری‌ها جلوگیری می‌کنند.

مطالعات نشان می دهد که از قابلیت های کنترل پلاک آنها پشتیبانی می شود. به نظر می رسد در کاهش پلاک و خونریزی لثه با خمیر دندان آمین و فلوراید قلع قابل مقایسه باشد. به نظر می رسد حتی به اندازه یک دهانشویه ضد باکتری واقعی، کلرهگزیدین، موثر باشد.

کاربرد هیدروکسی آپاتیت به عنوان ضد حساسیت

خمیردندان های مبتنی بر هیدروکسی آپاتیت با مسدود کردن لوله های باز عاجی حساسیت دندان را کاهش می دهند. انسداد فیزیکی لوله‌ها با عکس‌های SEM که به صورت بصری روزنه‌های مسدود شده را نشان می‌دهند تأیید شد.

انسداد لوله‌ای در کاهش حساسیت موثر است زیرا مانع از تعامل محرک‌ها با انتهای عصبی داخل لوله‌ها می‌شود. بیماران مبتلا به حساسیت بیش از حد عاج اغلب دارای لوله های باز یا حتی روزنه های بزرگ شده هستند. این برخلاف کسانی است که علائمی ندارند و دارای پلاگ های اسمیر طبیعی هستند که لوله ها را مسدود می کند.

پیشنهاد ویژه نیولت: خرید مسواک دندان حساس کانفیدنت

مسواک زدن با خمیر دندان هیدروکسی آپاتیت اساساً این پلاگ های لکه دار را دوباره ایجاد می کند و تمام روزنه های باز را می بندد. تنها تفاوت این بار این است که این پلاگ ها از هیدروکسی آپاتیت ساخته شده اند که با ساختار دندان شما یکسان است. همچنین به همین دلیل است که به خوبی به مینا چسبانده می شود

اثربخشی حساسیت زدایی

از اوایل سال 1987، یک مطالعه نشان داد که استفاده از خمیر دندان هیدروکسی آپاتیت باعث کاهش حساسیت 90 درصد از شرکت کنندگان پس از 3 تا 5 روز شد. یک مطالعه متفاوت نشان داد که تنها 3 روز طول می کشد تا علائم را به میزان قابل توجهی کاهش دهد.

به عبارت دیگر، این برای کاهش حساسیت دندان ها عمل می کند. اگر تعجب می کنید، حتی به اندازه کافی موثر است که برای حساسیت زدایی دندان ها بعد از سفید کردن دندان استفاده شود. دندان‌های حساس به اندازه کافی بد هستند، اما بلیچینگ آن‌ها می‌تواند پاسخی اغراق‌آمیز ایجاد کند که فوق‌العاده ناراحت‌کننده است. از آنجایی که برای حساسیت پس از سفید شدن کار می کند، قطعا روی علائم روزمره شما موثر خواهد بود.

سفید کردن دندان با هیدروکسی آپاتیت

این ماده معدنی در خمیردندان شما نه تنها می تواند دندان های شما را دوباره معدنی کند و حساسیت را کاهش دهد، بلکه می تواند آنها را سفیدتر نشان دهد. با این حال، هیدروکسی آپاتیت دندان های شما را مانند پراکسید هیدروژن سفید نمی کند زیرا هیچ لکه ای را اکسید نمی کند.

اینکه نانوهیدروکسی آپاتیت چگونه دندان های شما را سفید می کند با صاف تر و براق تر کردن سطح آن است. این به نحوه معدنی سازی مجدد دندان ها مربوط می شود. از آنجایی که از نظر ترکیب با مینای دندان شما یکسان است، به معنای واقعی کلمه خود را در مناطق غیر معدنی و سایر تخلخل هایی که ممکن است وجود داشته باشد وارد می کند. از آنجایی که تمام فضاهای خالی را پر می کند، دندان را صاف تر می کند، به همین دلیل است که بسیاری از بیماران احساس “صافی” را از استفاده از آن گزارش کردند.

گذشته از آن، این واقعیت نیز وجود دارد که رنگ طبیعی این کانی سفید است. از آنجایی که مواد معدنی از دست رفته را پر می کند و می تواند یک لایه مصنوعی روی آن ایجاد کند، دندان را درخشان تر نشان می دهد. علیرغم این اثر غیرمنتظره اما مورد استقبال استفاده از آن، مطالعات نشان داده اند که به اندازه محصولات سفید کننده مبتنی بر پراکسید موثر نیست. به نظر می رسد ماده سفید کننده واقعی دو برابر قابلیت سفید کنندگی هیدروکسی آپاتیت موثر است.

آیا هیدروکسی آپاتیت می تواند مینای دندان را بازسازی کند؟

هیدروکسی آپاتیت موجود در خمیر دندان می تواند نقص های کوچک در مینای دندان غیر معدنی شده را ترمیم کند اما نمی تواند مینای جدید ناشی از حفره ها را بسازد. مشخص شدن در شدت نقص در مینای دندان است. نقص های کوچک که در آن مینای دندان دمینرالیزه می شود، اساساً یک “پیش حفره” یا مراحل ابتدایی یک حفره است. این ضایعات اغلب مانند لکه های سفید روی مینای دندان به نظر می رسند، اما هیچ “سوراخ” قابل درک بالینی در دندان وجود ندارد.

این بدشکلی های خفیف را می توان با خمیر دندان ترمیم کرد زیرا ساختار فوق العاده آن عمدتا دست نخورده است. ممکن است تخلخل های خفیفی از مناطق غیر معدنی در داخل آن وجود داشته باشد که به معنای واقعی کلمه می تواند با نانو هیدروکسی آپاتیت پر شود. تقریباً شبیه پر کردن یک قابلمه داغ روی آسفالت است.

کاربرد نانو هیدروکسی آپاتیت در خمیر دندان

نقایص بزرگتر مانند حفره واقعی در دندان فراتر از توانایی هیدروکسی آپاتیت است. این بسیار بیشتر از پر کردن تخلخل های کوچک است زیرا به معنای واقعی کلمه یک تکه بزرگ از دندان گم شده است. در این مورد فقط سلول های بنیادی می توانند مینای از دست رفته را دوباره رشد دهند، اما فناوری بشر هنوز به آن مرحله نرسیده است.

دلیل اینکه نمی تواند این ساختار دندان از دست رفته را بازسازی کند این است که هیدروکسی آپاتیت فقط می تواند فضاهای از دست رفته را پر کند. از آنجایی که این یک کاویتاسیون بزرگ است، به راهنمایی نیاز دارد که چگونه باید ساخته شود و در نهایت به چه شکلی می شود. این به چیزی بیشتر از وصله کردن یک سوراخ نیاز دارد.

عوارض جانبی خمیر دندان هیدروکسی آپاتیت

بر خلاف سایر محصولات مراقبت از دهان، هیدروکسی آپاتیت ماهیتی بسیار زیست سازگار و بیومیمتیک دارد زیرا همان ماده معدنی است که دندان ها از آن ساخته شده اند. به همین دلیل است که گاهی اوقات از آنها به عنوان خمیر مینای مصنوعی یاد می شود. به عبارت دیگر غیر سمی و غیر تحریک کننده است بنابراین استفاده روزانه از آن در خمیر دندان بی خطر است.

سوالاتی در مورد اینکه چه اتفاقی می افتد اگر هنگام مسواک زدن به طور تصادفی آن را قورت دهید وجود دارد. بر خلاف فلوراید که در دوزهای بالاتر می تواند سمی باشد، بلعیدن هیدروکسی آپاتیت به شما آسیب نمی رساند. در شرایط غیرمحتملی که شما انجام می دهید، هیدروکسی آپاتیت با اسید معده به همان روشی که در محیط اسیدی خوراکی واکنش می دهد، واکنش نشان می دهد. این ماده معدنی به سادگی غیر معدنی می شود و به اجزای معدنی جداگانه خود، کلسیم و فسفات حل می شود.

هیدروکسی آپاتیت در حضور اسید چه در دهان و چه در معده اساساً به کلسیم، فسفات و آب تجزیه می شود. اینها پس از رسیدن به روده ها دوباره جذب می شوند و سپس بدن شما می تواند آنها را در جای دیگری دوباره استفاده کند. حتی ممکن است در زمان بعدی به دندان شما بازگردد.

آیا می تواند باعث واکنش آلرژیک شود؟

افراد ممکن است به چیزهای زیادی حساسیت داشته باشند اما هیدروکسی آپاتیت یکی از آنها نیست. تقریبا غیرممکن است که به آن حساسیت داشته باشید زیرا ماده معدنی اولیه در دندان ها و استخوان های شما از آن ساخته شده است. مینای دندان از 97٪ آن تشکیل شده است در حالی که استخوان های شما حدود 60٪ وزن دارند.

اگر به آن آلرژی داشتید، دهانتان دائماً خارش می کرد زیرا لب ها و زبانتان در تمام طول روز به دندان هایتان می مالند. اساساً امکان ندارد که چنین اتفاقی بیفتد. اگر می‌خواهید اطمینان داشته باشید، مطالعات نشان داده‌اند که هیچ واکنش آلرژیکی به آن، از جمله کاربرد آن بر روی پوست شما، وجود ندارد. تحقیقات اضافی همچنین بیان می کند که هیدروکسی آپاتیت نمی تواند دارای ویژگی های ایمونوتروپیک یا آلرژی زا باشد. به همین دلیل است که به طور باورنکردنی زیست سازگار است و بیومیمتیک در نظر گرفته می شود. به عبارت دیگر، استفاده از آن کاملا بی خطر است.

نانو هیدروکسی آپاتیت در مقابل فلوراید برای رمینرالیزاسیون

نشان داده شده است که هر دو عامل رمینرالیزاسیون، فلوراید و هیدروکسی آپاتیت، از نظر اثربخشی مجدد معدنی بدون تفاوت آماری قابل مقایسه هستند. بنابراین می توانید با خیال راحت هر کدام را که می خواهید به عنوان خمیر دندان اصلی خود انتخاب کنید.

هیدروکسی آپاتیت در مقابل فلوراید:

هیدروکسی آپاتیت سطح مینا را صاف تر می کند. یک سطح ناهموار باکتری های بیشتری را جذب می کند زیرا آنها می توانند راحت تر به آن بچسبند. فلوراید می تواند فلوراپاتیت را تشکیل دهد که مقاومت بیشتری نسبت به هیدروکسی آپاتیت ساده دارد. PH که در آن اولی حل می شود 4.5 است در حالی که دومی 5.5 است و این یک مزیت متمایز است.

خلاصه مقاله

فلوراید و نانو هیدروکسی آپاتیت از طریق مکانیسم های کمی متفاوت عمل می کنند و بنابراین، شواهدی وجود دارد که اثرات آنها ممکن است هم افزایی باشد. یک مطالعه نشان داد که استفاده از یک خمیر دندان نانو هیدروکسی آپاتیت با دهانشویه سدیم فلوراید در بازسازی مجدد دندان ها مفید است. یک مطالعه متفاوت این ترکیب را در مبارزه با دمینرالیزاسیون در اطراف براکت های ارتودنسی آزمایش کرد. نتیجه این بود که کمک کرد و موثر بود. با این حال مطالعات بیشتری برای تأیید این نتایج مورد نیاز است.

خرید محصولات بهداشت دهان و دندان از نیولت

اگر شما هم به دنبال خرید مسواک ، نخ دندان و خمیر دندان باکیفیت هستید ما به شما محصولات کانفیدنت را پیشنهاد می کنیم. این برند بزرگترین تولید کننده محصولات بهداشت دهان و دندان در ایران است. نیولت نماینده رسمی کانفیدنت در فروش آنلاین محصولات این برند با تخفیف ویژه است. برای مشاهده تمام محصولات کانفیدنت روی تصویر زیر کلیک کنید:

خرید مسواک کانفیدنت از نمایندگی رسمی

خرید محصولات کانفیدنت با تخفیف ویژه

 

You must be logged in to post a comment.

جدیدترین مطالب
محبوب ترین مطالب
محصولات پرطرفدار نیولت
افزودن به سبد خرید
مسواک بین دندانی سایز ایزو 3 کانفیدنت اصل
نمایش سریع
موجود 100 g 150,000 تومان 130,000 تومان
مسواک بین دندانی کانفیدنت سایز 3
تخفیف شگفت انگیز 13%
شناسه: iso3
افزودن به سبد خرید
استار پک کانفیدنت
نمایش سریع
100 g 70,000 تومان 55,000 تومان
ست مسواک و نخ دندان استار پک کانفیدنت
تخفیف شگفت انگیز 21%
شناسه: starpack
افزودن به سبد خرید
مسواک بین دندانی کانفیدنت سایز 4
نمایش سریع
موجود 100 g 150,000 تومان 130,000 تومان
مسواک بین دندانی کانفیدنت سایز 4
تخفیف شگفت انگیز 13%
انتخاب گزینه‌ها
مینی فیگور دخترانه لپ لپ
نمایش سریع
star
موجود 15 g 15,000 تومان 14,150 تومان
عروسک مینی فیگور لپ لپ
تخفیف شگفت انگیز
شناسه: mini-figure
افزودن به سبد خرید
پک هدیه عیدانه لپ لپ
نمایش سریع
موجود 291,000 تومان 233,000 تومان
پک هدیه عید دخترانه نوروز 1403
هدیه ولنتاین 20%
شناسه: val-4in1
افزودن به سبد خرید
عبور دهنده نخ دندان ارتودنسی
نمایش سریع
موجود 150 g 65,000 تومان 56,700 تومان
عبور دهنده نخ دندان کانفیدنت
تخفیف ویژه 13%
شناسه: floss-threader