افزایش هوش کودک با اسباب بازی

بازی درمانی روشی موثر برای رشد فکری و ذهنی کودک و کمک به درمان اختلالات رفتاری اوست.

فهرست مطالب

بهترین بازی ها برای رشد هوش کودک

اگر تا به حال از نگاه کردن به صورت کودکی که سعی می کند یک بلوک مربعی را در یک سوراخ مربعی جای دهد یا توپی را در هوا بگیرد شگفت زده شده اید، می دانید که زمان بازی فقط سرگرمی و بازی نیست. این یک تجارت جدی است و اسباب بازی ها ابزار تجارت هستند. در این مطلب از نیولت، فروشگاه جعبه شانسی و جایزه دار یک راهنمای دقیق و به تفکیک سن کودکان، در مورد نحوه بازی آن ها و اسباب‌بازی‌هایی که به بچه‌ها کمک می‌کنند دنیا را بهتر درک کنند، مهارت‌های اجتماعی و عاطفی را بیاموزند و مغز در حال رشد را تقویت کنند ارائه می شود، با ما همراه باشید.

بازی نوزادان چه معنی دارد؟

همه چیز درباره بازی در سال اول زندگی انسان در مورد اکتشاف است. نوزادان از حواس پنجگانه خود برای یادگیری دنیای جدید جالب اطراف خود استفاده می کنند: آیا جسمی احساس سختی می کند یا نرم؟ چسبناک یا خشن؟ اگر آن را رها کنم چه کار می کند؟ یا بذارمش در دهنم؟ بیشتر بازی ها شامل «چشیدن» یا دهان زدن یک شی و تکان دادن، کوبیدن یا انداختن آن است. وقتی کودک شما مهارت های حرکتی جدیدی پیدا می کند، بازی هماهنگ تر و پیچیده تر می شود. مثلا:

  • در حدود 4 ماهگی، نوزادان شروع به گرفتن و انداختن اشیا مانند جغجغه می کنند.
  • در 6 یا 7 ماهگی، آنها می توانند آن جغجغه را بین دست ها منتقل کنند.
  • در حدود 9 ماهگی، برداشتن اشیاء کوچکتر مانند بلوک ها و سایر اسباب بازی های کوچک برایشان ساده است

در این زمان، بازی معمولاً یک فعالیت انفرادی است، اما بازی در کنار سایر نوزادان و تقلید از فعالیت‌ها تا پایان سال رایج است.

در این دوران، شما همبازی مورد علاقه کودکتان هستید. آیا تا به حال یک عروسک را جلوی صورت او رقصانده اید، فقط برای اینکه او آن را بگیرد و به سمت دهانش بکشد؟ یا تا به حال وقتی به سمتش می روید در انتظار و خوشحالی جیغ می کشید و می گفت: “من تو را می گیرم!”

همچنین ببینید: بهترین قیمت خرید لپ لپ باکیفیت در ایران

این تعاملات به کودک شما کمک می کند تا زبان، روابط اجتماعی و علت و معلولی را بیاموزد. هنگامی که نوزادان شروع به درک چگونگی ارتباط چیزهای موجود در محیط با یکدیگر و نحوه مزه، بو، احساس و صدای آنها می کنند، نوزادان برای مرحله بعدی رشد آماده می شوند: فهمیدن اینکه هر چیزی چگونه کار می کند؟

اسباب بازی های مناسب برای هوش نوزادان

در ادامه درباره برخی از وسایلی که به رشد ذهنی نوزاد کمک می کند اشاره می کنیم، با ما همراه باشبد:

آویز رقصان

رقص اجسام بالای سر نوزاد در حالی که در گهواره خوابیده است بینایی را تحریک می کند و دامنه توجه را افزایش می دهد.

آینه فانتزی

در ابتدا، کودک شما مجذوب تغییر چهره و حالات خود می شود زمانی که در آینه نگاه می کند. با گذشت زمان، کودک شما متوجه خواهد شد که نوزاد خندان و آب دهانش که به عقب خیره شده، در واقع یک بازتاب است. هنگامی که این اتفاق می افتد، نوزادان از حضور خود آگاه می شوند، که منجر به کشف بیشتر خود می شود، زیرا آنها در مورد اعضای بدن و جایی که هستند یاد می گیرند.

مخروط حلقه پلاستیکی

این اسباب بازی کلاسیک دارای یک مخروط است که با حلقه های رنگی با اندازه های مختلف مناسب است. در ابتدا، نوزادان از در دست گرفتن و دهان گذاشتن حلقه ها لذت می برند. بعداً با قرار دادن حلقه ها روی مخروط، مهارت های حرکتی ظریف را تمرین می کنند. کودکان نوپا همچنین وقتی حلقه های رنگارنگ را در کنار هم می شمارند، با رنگ ها و اعداد آشنا می شوند.

اسباب بازی های فشاری

اینها به تعادل و رشد ماهیچه های بزرگ کمک می کنند. زیرا کودک شما از یک کاناپه موج سوار به یک واکر می رود. هر چه نوزادان بیشتر فشار بیاورند و بکشند، عضلات لازم برای تبدیل آنها به دونده و کوهنورد بیشتر کار می کنند. بعداً، در سال‌های نوپا، بچه‌ها می‌توانند از آنها برای کمک به کنترل سرعت فزاینده خود استفاده کنند.

بازی درمانی و فواید آن برای کودکان

ویژگی های کودک نوپا

کودکان نوپا از عملکرد اشیا آگاه می شوند. آن‌ها دوست دارند بلوک‌ها را روی هم بچینند، در تلفن اسباب‌بازی حرف بزنند یا از یک فنجان «بچه بزرگ» بنوشند. مفهوم بازی وانمودی اکنون شروع می شود. کوچولوی شما ممکن است شب ها یک عروسک بچه را در رختخواب ببرد یا در حالی که یک قطار اسباب بازی را هل می دهد صداهای “چو چو” از خود بیرون بیاورد.

همچنین بخوانید: راهنمای انتخاب بهترین مسواک ایرانی 

این زمینه را برای بازی پیش دبستانی فراهم می کند، زمانی که استفاده از تایمر اجاق گاز در آشپزخانه بازی یا به صدا درآوردن زنگ در ماشین آتش نشانی وانمودی نشان دهنده درک رو به رشد کودک شما است که هر مورد هدفی را دنبال می کند.

کودک نوپا شما نیز شروع به تمایز رنگ ها و اشکال می کند. بنابراین اسباب بازی هایی را انتخاب کنید که برای دست های کوچک روشن، رنگارنگ و سرگرم کننده باشند. در سن 2 سالگی، اکثر کودکان نوپا می توانند به توپ ضربه بزنند، با مداد رنگی خط خطی کنند و برج هایی با ارتفاع چهار بلوک یا بیشتر بسازند. در سن 3 سالگی، آنها می توانند پازل های ساده انجام دهند و سه چرخه را رکاب بزنند.

انتظار داشته باشید که تکرارهای زیادی را مشاهده کنید، زیرا این گونه است که کوچولوها بر مهارت های جدید تسلط پیدا می کنند و می آموزند که تا حدودی بر دنیای اطراف خود کنترل دارند.

اسباب بازی های تقویت هوش برای کودکان نوپا

برای کودکان خردسال و نوپا، نوع اسباب بازی ها کمی متفاوت تر می شوند. در ادامه درباره اسباب بازی تقویت هوش خردسالان بیشتر بدانید.

انواع توپ ها

توپ ها چه پرتاب شوند، چه غلت بخورند، چه در دست گرفته شوند یا پرتاب شوند، توپ ها مهارت های حرکتی درشت، هماهنگی دست و چشم و مهارت را تشویق می کنند.

انواع پازل 

پازل ها و وسایل مرتب سازی، به تمرکز بیشتر کودکان و در نتیجه افزایش هوش و ذکاوت آن ها کمک می کند.

فنجان‌ها یا بلوک‌های تودرتو

این ها به همراه سطل‌هایی طرح دار به شکل‌های مختلف، هماهنگی دست و چشم و مهارت‌های حل مسئله را به چالش می‌کشند.

اسباب بازی های مکانیکی

وسایل مکانیکی، ابزارآلات بی خطر، دکمه ها و اهرم ها و اسباب‌بازی‌های پاپ‌آپ، مهارت‌های حرکتی ظریف و حل مسئله را تشویق می‌کنند و علت و معلولی را آموزش می‌دهند.

اسباب بازی های نقش آفرینی

وسایل آشپزی، کیت‌های پزشکی و مجموعه‌های گلف پلاستیکی، به کودکان کمک می‌کند تا با تقلید از اعمال شما و سایر بزرگسالان تأثیرگذار، یاد بگیرند که جهان چگونه کار می‌کند. عروسک‌ها و حیوانات عروسکی به بازی وانمودی تشویق می‌کنند و با آموزش به بچه‌ها نحوه ابراز احساسات و مراقبت از چیزی که دوست دارند به رشد اجتماعی و عاطفی کمک می‌کنند.

نحوه بازی کودکان پیش دبستانی

نوزادان با حواس پنجگانه اشیاء را کشف می کنند. کودکان نوپا شروع به کشف نحوه کار خود می کنند. در حالی که، به عنوان کودکان پیش دبستانی، آنها از اسباب بازی ها و اشیاء دیگر برای هدف مورد نظر خود استفاده خواهند کرد، در عین حال دنیایی از امکانات دیگر را نیز برای آنها تصور خواهند کرد. پتویی که روی میز قهوه‌خوری انداخته می‌شود، تبدیل به یک باشگاه مخفی می‌شود. از خاک رس مدل سازی می توان برای تهیه پای پیتزا که از شما خواسته شده است استفاده کرد.

برای یک کودک پیش دبستانی، جهان به مکانی جادویی بدون محدودیت تبدیل می شود

کودکان پیش دبستانی استاد و خالق همه چیز هستند. بسیاری از بچه های این سن فکر می کنند که قدرت جادویی دارند و می توانند با “هیولاها” مبارزه کنند و پیروز شوند یا تبدیل به یک شاهزاده خانم، پری یا موجودات عجیب و غریب شوند.

تشویق بازی های گروهی

اغلب، کودک پیش دبستانی شما را به یک فانتزی می کشاند و از شما انتظار دارد که با هم بازی کنید. همچنین در این زمان است که دوستان خیالی ممکن است “ظهور کنند”. این نوع بازی فانتزی برای رشد کودکان بسیار مهم است زیرا به آنها کمک می کند تا روی ترس ها، اضطراب ها، امیدها و رویاهای خود کار کنند.

همانطور که کودک پیش دبستانی شما یک ترفند جدید را یکی پس از دیگری یاد می گیرد و به دنبال تایید و حمایت شما برای موفقیت های جدید است. میل به برقراری ارتباط با دیگران به دوستان گسترش می یابد، زیرا کودکان پیش دبستانی شروع به یادگیری دادن و گرفتن بازی های مشارکتی و اشتراک گذاری می کنند.

پیشنهاد ویژه نیولت: خرید هدیه یلدا دخترانه با 20 درصد تخفیف هدیه یلدا دخترانه

وانمود کردن بازی پیچیده تر می شود. دانش بچه ها از دنیا پیشرفته تر است، بنابراین اگر کودک پیش دبستانی شما دقیقاً می داند چگونه با وسایل الکترونیکی کار کند یا اسباب بازی های الکتریکی (مانند ماشین با رادیو کنترل یا یک بازی ویدیویی) کار کند، تعجب نکنید.

اسباب بازی تقویت هوش کودک پیش دبستانی

در سن قبل 7 سالگی، نیاز به کار گروهی و خلاقیت های فردی هنری در کودک بیشتر می شود. بنابراین بازی هایی که ویژگی های زیر را داشته باشند می توانند در تقویت هوش کودک نقش پررنگ تری ایفا کنند.

هنر و صنایع دستی

با بهبود مهارت‌های حرکتی ظریف، فعالیت‌هایی مانند در دست گرفتن مداد رنگی، کشیدن تصاویر اعضای خانواده و استفاده از یک قیچی ایمنی برای برش و چسباندن، هماهنگی را تقویت می‌کند، خلاقیت را تشویق می‌کند و عزت نفس را تقویت می‌کند.

بلوک ها و مجموعه های ساختمانی

ساختن یک برج (و فهمیدن چگونگی جلوگیری از سرنگونی آن) مهارت های حل مسئله و هماهنگی دست و چشم را تشویق می کند. کودکان پیش دبستانی از تخیل خود برای ایجاد ساختمان ها، وسایل نقلیه، حیوانات و موارد دیگر از مجموعه های ساخت و ساز ساده استفاده می کنند.

پازل و جورچین

پازل های منبت کاری و چوبی ظریف، به هماهنگی و مهارت کمک می کنند و در مورد روابط فضایی (جایی که چیزها در ارتباط با چیزهای دیگر هستند) و تفکر منطقی آموزش می دهند.

بازی کردن بچه های دبستانی

بچه‌های دبستانی به شیوه‌هایی موفق می‌شوند که قبلاً نبوده‌اند. آنها درک درستی از دنیای اطراف خود پیدا کرده‌اند و اکنون به سمت مهارت‌هایی حرکت می‌کنند که زمانی آنها را به چالش می‌کشید، مانند گرفتن فوتبال یا بافتن موهای یک دوست. این زمانی است که استعدادها و علایق در آن جای می گیرند. یک کودک 4 ساله که از زمان داستان لذت می برد ممکن است عاشق خواندن شود. یک کودک 5 ساله که به موسیقی گوش می دهد ممکن است بخواهد پیانو بزند.

خرید توی باکس پسرانه لپ لپ با تخفیف ویژه جعبه شانسی جایزه دار توی باکس (سورپرایز باکس پسرانه لپ لپ)

توانایی‌های فیزیکی، مانند مهارت‌های حرکتی بزرگ و ظریف، در حال اصلاح هستند. بچه ها دوچرخه سواری دو چرخ و سر خوردن روی اسکیت بورد را یاد می گیرند. هنرها و صنایع دستی پیچیده‌تر می‌شوند و کودک ممکن است ساعت‌ها را صرف بافتن دستبند یا کشیدن نقاشی کند. روابط با همسالان اهمیت بیشتری پیدا می کند و ممکن است فرزند شما بیشتر به بازی با همکلاسی های شما علاقه مند باشد تا با شما. اما به یاد داشته باشید که حتی وقتی فرزندتان بالغ می‌شود،

شما همچنان مهم‌ترین همبازی هستید. بنابراین سعی کنید زمان‌های تک به تک را انتخاب کنید. 

و اکنون زمان امتحان ماجراهای جدید است، مانند دوچرخه‌سواری خارج از جاده، که بچه‌ها در جوانی نمی‌توانستند انجام دهند و اکنون برای انجام ایمن به نظارت شما نیاز دارند.

بازی مناسب افزایش هوش کودکان دبستانی

در سن و سال زیر 12 سال، بیشتر بازی های تقویت هوش حالت فیزیکی به خود می گیرند. فعالیت های ورزشی، بازی های کارتی و نواختن موسیقی برخی از این فعالیت های موثر در افزایش هوش کودک هستند.

طناب بازی

با طناب زدن با دوستان، بچه ها یاد می گیرند که به نوبت با همسالان خود کنار بیایند. تمام این پرش ها و هماهنگی هایی که نیاز دارد، رشد حرکتی بزرگ و مهارت های حل مسئله را تشویق می کند.

بازی های کارتی 

بازی های کارتی مانند “جنگ” یا “هشت های دیوانه” و بازی های رومیزی مانند چکرز یا شطرنج در مورد استراتژی، نوبت گیری، قوانین مذاکره و بازی جوانمردانه آموزش می دهند. همکاری را تشویق کنید و به فرزندتان کمک کنید تا یاد بگیرد احساساتی که با برد و باخت به وجود می آید را مدیریت کند.

آلات موسیقی

یادگیری نواختن پیانو، ویولن، گیتار یا سازهای دیگر، گوش دادن و مهارت‌های حرکتی ظریف را تشویق می‌کند و به ایجاد مهارت‌های توجه کمک می‌کند.

اسباب بازی های علمی

مجموعه‌های شیمی، دوربین‌های دوچشمی، تلسکوپ یا سایر اسباب‌بازی‌هایی که کشف و حل مسئله را ترویج می‌کنند به بهبود مهارت‌های ریاضی و علوم کمک می‌کنند و به توسعه تخیل کمک می‌کنند.

نقش والدین در تقویت هوش کودک

نوزادی که به موبایل خیره شده است. کودک نوپا بلوک ها را روی هم می چیند. یک نقاشی پیش دبستانی با آبرنگ همه فعالیت هایی هستند که می توانند به طور مستقل انجام شوند. اما نقش خود را دست کم نگیرید. بالاخره این شما هستید که موبایل را گذاشتید، آن را روشن کردید و کودکتان را تشویق به دنبال کردن آن کردید. این شما هستید که برای اولین بار به کودک خود نشان دادید که چگونه آن بلوک ها را روی هم بگذارد. و وقتی کنار هم با بچه‌هایتان می‌نشینید و داستانی را نقاشی می‌کنید، رنگ می‌کنید یا داستان می‌خوانید، به آن‌ها توجه می‌کنید که برای ایجاد عزت‌نفس و احساس عشق و امنیت لازم دارند.

اسباب بازی ها ابزاری برای کمک به رشد کودکان هستند، اما این والدین هستند که این رشد را پرورش می دهند.

فروشگاه اسباب بازی و جعبه های شانسی نیولت

بازی یکی از بهترین روش ها برای رشد ذهنی و هوش کودک است. اگر می خواهید به رشد فکری و ذهنی کودک خود کمک کنید و یا اگر به دنبال خرید یک هدیه مناسب برای کودک دلبند خود هستید، ما به شما بازدید از فروشگاه نیولت را پیشنهاد می کنیم. در اینجا انواع شانسی پسرانه و دخترانه و خوراکی های خوشمزه پیدا خواهید کرد: برای ادامه روی بنر زیر کلیک کنید:

فواید و مضرات قهوه برای بدن

You must be logged in to post a comment.

جدیدترین مطالب
محبوب ترین مطالب
محصولات پرطرفدار نیولت
افزودن به سبد خرید
موم ارتودنسی کانفیدنت اصل
نمایش سریع
موجود 20 g 90,000 تومان 59,000 تومان
موم ارتودنسی کانفیدنت
فروش ویژه! 34%
شناسه: wax-ortho
افزودن به سبد خرید
نخ دندان اکسپندینگ پهن شونده کانفیدنت اصل
نمایش سریع
موجود 110,000 تومان 75,000 تومان
نخ دندان اکسپندینگ 50 متری کانفیدنت
تخفیف شگغت انگیز 32%
شناسه: expanding-floss
افزودن به سبد خرید
نخ دندان فلاس پیک
نمایش سریع
موجود 50,000 تومان 39,000 تومان
نخ دندان کمانی 50 تایی کانفیدنت
تخفیف شگغت انگیز 22%
شناسه: flosspick50-1ch-1
افزودن به سبد خرید
نخ دندان ذغالی کمانی 50 تایی کانفیدنت
نمایش سریع
موجود 53,000 تومان 41,000 تومان
نخ دندان ذغالی کمانی 50 تایی کانفیدنت
تخفیف شگغت انگیز 23%
شناسه: flosspick50-1ch
افزودن به سبد خرید
مسواک بین دندانی سایز ایزو 3 کانفیدنت اصل
نمایش سریع
موجود 100 g 210,000 تومان 140,000 تومان
مسواک بین دندانی کانفیدنت سایز 3
تخفیف شگفت انگیز 33%
شناسه: iso3
اطلاعات بیشتر
استار پک کانفیدنت
نمایش سریع
100 g 70,000 تومان 55,000 تومان
ست مسواک و نخ دندان استار پک کانفیدنت
تخفیف شگفت انگیز 21%
شناسه: starpack