مهارت های نرم (soft skills) برای موفقیت کودک

امروزه بسیاری از والدین و مربیان به یک واقعیت اساسی اذعان دارند: کودکان برای موفقیت به چیزی بیش از آموزش رسمی نیاز دارند.

فهرست مطالب

مهارت های نرم برای موفقیت کودکان

درست است که تعریف موفقیت از فردی به فرد دیگر متفاوت است، اما بیایید منظورمان از موفقیت را در اینجا توضیح دهیم. وقتی در مورد موفقیت فرزندتان صحبت می کنیم، منظور ما به دست آوردن هم مهارت های نرم و هم سخت هست. مهارت های نرم برای کودک شما بسیار مهم است تا به او کمک کند تا به طور موثر با دنیای بیرون کنار بیاید. طبق یک نظرسنجی معتبر پایگاه Job Outlook 2020، در حدود 91.2٪ از پاسخ دهندگان مهارت های حل مسئله را مهم ترین مهارت نرم مورد انتظار در هر کارمند احتمالی ارزیابی کردند. همچنین 86.3% کار تیمی، 80.4% تعهد کاری و حدود 69-77% مهارت های ارتباطی را مطلوب ترین ویژگی ها برای استخدام افراد گزارش کردند. اما مهارت های نرم چیست و چرا اینقدر اهمیت دارند؟ بیایید در بلاگ نیولت، مرجع قیمت لپ لپ و خرید آنلاین محصولات خوراکی جایزه دار کاوش کنیم تا بهتر بفهمیم!

مهارت های نرم چیست؟

بر خلاف مهارت‌های سخت مثل ریاضی، علوم، خواندن، نوشتن و غیره  مهارت‌های نرم به سختی قابل اندازه‌ گیری هستند، اما این باعث نمی‌شود که آنها از اهمیت کمتری برخوردار باشند، کاملا برعکس!

مهارت های نرم، مجموعه رفتارهای کلاسیک “دانش آموز خوب” شما و حتی بیشتر از آن است. توانایی هایی مانند رهبری برجسته، برقراری ارتباط خوب، نظم و انضباط شخصی، مسئولیت پذیری، توانایی کار گروهی به طور کلی به عنوان مهارت های نرم شناخته می شوند. اینها اغلب به عنوان «مهارت‌های دیگر» در کارنامه دانش‌آموزان از آن یاد می‌شود، این مهارت‌ها برای رشد کلی شخصیت آنها ضروری است.

مهارت نرم چطور اندازه گیری می شود؟

هیچ پارامتر دقیقی برای اندازه‌گیری مهارت های نرم یا سافت اسکیلز وجود ندارد، اما اینها مهارت‌های اصلی هستند که تعیین می‌کنند فرزند شما تا چه اندازه با موقعیت‌های روزمره کنار می‌آید. مهارت های نرم در زمان امروزی بیشتر از مهارت های سخت اهمیت دارند. بیشتر استخدام‌کنندگان چیزی بیش از صلاحیت‌های حرفه‌ای عالی می‌خواهند: توانایی برقراری ارتباط، همکاری، حل مشکل در دست، خلاقیت و رهبری.

اگر می‌خواهید فرزندتان موفق شود و به اهدافش برسد، باید به او کمک کنید مهارت‌های نرم را توسعه دهد.

چرا فراگیری مهارت های نرم از کودکی؟

چون واقعاً هیچ وقت زود نیست. این مهارت‌های نرم فقط برای وادار کردن فرزندتان به حفظ کردن، مانند شعر یا شمارش نیست. مهارت های نرم باید با تمرین، همدلی و درک ایجاد شوند. کودکان بسیار انعطاف پذیر هستند. بر خلاف بزرگسالان، آنها با احساسات پیچیده و الگوهای عادت طولانی مدت مبارزه نمی کنند. آنها سریع یاد می گیرند و آموزش آنها بسیار آسان تر است. هر آنچه اکنون یاد می گیرند تعیین می کند که در آینده چقدر در زمینه های مختلف زندگی خود موفق خواهند بود. برای ایجاد الگوی خودسازی و یادگیری مستمر، باید از سنین جوانی کودک خود را با این مهارت های نرم آموزش دهید.

تقویت مهارت های نرم در کودک

تقویت مهارت های نرم در کودکان

3 مهارت نرم اصلی کدامند ؟

بنابراین سه مهارت نرم مهم چیست و چگونه فرزند شما می تواند آنها را با موفقیت توسعه دهد؟ بیایید نگاهی بیندازیم!

توانایی برقراری ارتباط

ارتباطات شاید مهم ترین مهارت نرمی است که امروزه بچه ها باید بر آن مسلط شوند. یک ارتباط دهنده خوب نه تنها می داند که چگونه پیام درست را ارائه دهد، بلکه می داند چگونه آن را دریافت کند. مهارت های ارتباطی فراتر از خواندن، نوشتن و صحبت کردن است. تنها زمانی موفق است که بین دو نفر درک متقابل برقرار شود.

چرا ارتباط برای فرزند شما مهم است؟ این مهم است زیرا به کودک شما در موارد زیر کمک می کند:

 • منظور خود را به وضوح بیان کنند
 •  تبادل موثر اطلاعات و پیام ها را انجام دهد
 •  مهارت های اجتماعی و بین فردی بهتر رخ دهد
 •  به ایجاد اعتماد به نفس و عزت نفس آنها کمک کنید

ارتباط تنها مهارت نرمی است که تعیین می کند فرزند شما در سایر مهارت های نرم و سخت چقدر خوب است.

چگونه به طور موثر ارتباط برقرار کنیم؟

ما باید کاری کنیم که بچه‌هایمان یک چیز ضروری را بفهمند: ارتباط فقط صحبت کردن نیست. ما از طریق بسیاری از چیزهای دیگر ارتباط برقرار می کنیم. حالت هایمان، زبان بدن، لباس هایی که می پوشیم، حتی از طریق سکوت!

پیشنهاد نیولت: خرید تخم مرغ شانسی با جوایز بی نظیر

بنابراین، با شروع، به فرزندان خود بیاموزید که به خود اعتماد داشته باشند و از زبان بدن، انتخاب لباس، حالت‌های مناسب و حتی سکوت برای برقراری ارتباط با قصد، اعتماد به نفس، حسن نیت و مهربانی استفاده کنند. اکنون برای تعامل مستقیم، بسیاری از بازی ها و فعالیت های کوچک مهارت های ارتباطی کودک شما را بهبود می بخشد.

 •  شرکت در مناظره ها، سخنرانی ها و خواندن شفاهی می تواند اعتماد به نفس آنها را افزایش دهد و به آنها کمک کند از لکنت مکرر خودداری کنند.
 •  آنها را به گفتار درمانی ببرید و به آنها کمک کنید تا از شر موانع ارتباطی خلاص شوند.
 •  وقتی می خواهند ارتباط برقرار کنند، حرف آنها را قطع نکنید یا عجله نکنید.
 •  خیلی انتقادی نباشید و از اصلاحات مکرر خودداری کنید زیرا ممکن است اعتماد به نفس آنها را مختل کند
 •  فرزند شما بهترین ها را از مثال شما خواهد آموخت – خودتان یک ارتباط دهنده خوب باشید.
 •  اطمینان حاصل کنید که کودک شما درست گوش دادن را یاد می گیرد – گوش دادن به اندازه صحبت کردن بخشی از ارتباط سالم است.
 •  از طریق شعرخوانی، خواندن نمایشی و ارائه به آنها کمک کنید تا با سخنرانی عمومی راحت باشند.

.

کار تیمی و همکاری

کار گروهی و همکاری از دیگر مهارت های نرمی است که روابطی را که فرزند شما با دیگران برقرار می کند تعیین می کند. یک بازیکن خوب تیمی به راحتی به دست نمی آید: نیاز به همدلی، درک، اشتراک گذاری و ارتباط خوب دارد. اگر می‌خواهید بچه‌هایتان موفق باشند، باید ارزش همکاری و یک تیم خوب بودن را به آنها بیاموزید. ارزش های با ارزش محل کار را به آنها می آموزد و همچنین به ستون اصلی دوستی های آینده تبدیل می شود.

مهارت های نرم چیست و چطور باعث موفقیت کودک می شود

آموزش تیمی بودن به بچه ها در موارد زیر به آنها کمک می کند:

 • مهارت های اجتماعی خود را توسعه دهند و به آنها بیاموزند که چگونه با افراد و دیدگاه های مختلف برخورد کنند
 • به آنها صبر و حوصله و رفتار کنترل شده را بیاموزید
 • به آنها کمک کنید همدلی ایجاد کنند و روابط معنادار ایجاد کنند
 • به آنها بیاموزید که چگونه هنگام اختلاف نظر مصالحه کنند و تحمل کنند
 • مهارت های حل مسئله آنها را بهبود بخشید و به آنها کمک کنید تا بهتر با تعارض ها کنار بیایند

.

چگونه کودکان را به بازیکنان تیمی بهتر تبدیل کنیم؟

بهترین راه برای توسعه مهارت های مشارکتی آن ها کمک به شرکت بیشتر در بازی ها و رویدادهای مختلف است. نکات زیر را دنبال کنید تا به فرزندتان کمک کنید تا به یک هم تیمی عالی تبدیل شود:

 •  با صحبت در مورد آنچه که «تیم» به آن نیاز دارد و نه آنچه آنها نیاز دارند، به آنها کمک کنید تا تصویر بزرگ را ببینند.
 •  به آنها بیاموزید که قبل از هر فعالیتی با صبر و حوصله منتظر نوبت خود باشند و از آنها بخواهید فرصت های مساوی دیگری نیز بدهند.
 •  به آنها بیاموزید که چگونه انتقاد سازنده داشته باشند و به خاطر اشتباهات خود کسی را شرمنده یا مسخره نکنند.
 •  آنها را به شنوندگان فعال و بازیکنان صادق تبدیل کنید.
 •  به آنها بیاموزید که چگونه مسئولیت اشتباهات خود را با ظرافت بپذیرند.

.

خلاقیت کودکان را شکوفا کنید

خلاقیت چیزی است که به حل مسئله، حل تعارضات، نوآوری و همچنین ایجاد انگیزه کمک می کند. مغز در حال رشد کودک زمانی که در جهت درست هدایت شود، قادر به تخیل و نوآوری زنده است. بسیاری از مردم این تصور اشتباه دارند که خلاقیت در مورد هنر و صنایع دستی و بازی است! مطلقاً نه. این خلاقیت و تخیل است که منجر به اکتشافات و نوآوری های علمی قابل توجهی نیز شده است. طبق گزارش موسسه جهانی مک کینزی، تا سال 2030 تقاضای خلاقیت و سایر مهارت های شناختی 10 درصد بیشتر خواهد شد. بنابراین بهتر است به کودک خود کمک کنید تا خلاقیت خود را توسعه دهد!

پیشنهاد نیولت: خرید لپ لپ کیفی با تخفیف ویژه

با برانگیختن تخیل بخش خود، به آنها در موارد زیر کمک خواهید کرد:

 • به دست آوردن اعتماد به نفس
 • توسعه مهارت های حل مسئله بهتر
 • تمرکز و تمرکز آنها را بهبود بخشید
 • راه را برای نوآوری و اختراع هموار کنید
 • مهارت های حرکتی ظریف آنها را بهبود بخشد
 • تفریح و استراحت

.

چگونه تخیل کودکان را تقویت کنیم؟

بسیاری از مردم بر این باورند که خلاقیت موهبتی است که شما با آن متولد می شوید و نه مهارتی که باید آن را توسعه دهید. اگرچه این درست نیست. خلاقیت باعث ایجاد خلاقیت می شود. درست مانند هر مهارت نرم دیگری، خلاقیت نیز می تواند با تمرین و زیاده روی توسعه یابد. اگر کودک شما به کارهای خلاقانه و بازی های خلاقانه بپردازد، به طور طبیعی تخیل او را تحریک می کند و به او کمک می کند راه های مختلفی برای رسیدن به اهداف خود پیدا کند.

تقویت خلاقیت در کودکان با مهارت های نرم

برای کمک به خلاقیت بیشتر فرزندتان، باید ذهن خود را در مورد این مهارت باز کنید. شما باید درک کنید که خلاقیت تعریف گسترده ای فراتر از هنرها، صنایع دستی و اختراعات صرف دارد. حل مسئله، حل تعارض، ارتباط بهتر، بازی های جدید نیز نتیجه تفکر خلاق است. در اینجا چند راه وجود دارد که از طریق آنها می توانید آب خلاق کودک خود را به جریان بیندازید:

 • تلویزیون و بازی های رایانه ای را کاهش دهید. آنها تحریک بیش از حدی به مغز می دهند و به آنها فرصتی نمی دهند که خسته شوند و به راه های مختلفی برای غلبه بر این کسالت فکر کنند.
 • لوازم هنری و صنایع دستی را ذخیره کنید و اجازه دهید فرزندانتان آنها را داشته باشند. به زودی خواهید دید که بچه ها کار جالبی با آنها انجام می دهند.
 • برای آنها داستان بخوانید و از آنها بخواهید که با شما بازی کنند. خواندن داستان یک راه عالی برای آزاد کردن تخیل است.
 • بگذار حوصله شان سر برود. بله، آنها ممکن است کمی عصبانیت ایجاد کنند، اما در نهایت، بی حوصلگی به انگیزه بزرگی برای مردم تبدیل می شود تا به انواع شیطنت های خلاقانه فکر کنند تا آن حال و هوای بی مزه را از بین ببرند.
 • بازی‌ها و مهمانی‌های با لباس‌های فانتزی و نمایش را تشویق کنید. به آنها اجازه دهید لباس هایشان را برای نقش های مختلف بسازند و ست کنند و به آنها اجازه دهید با رنگ های مختلف لباس و اکسسوری بازی کنند.
 • برای هنر و صنایع دستی در خانه خود ارزش قائل شوید. شما مجبور نیستید هر قطعه کوچکی از هنر، صنایع دستی و اختراعات را که فرزندانتان به وجود می آورند، تحمل کنید، اما فعالانه از آنها قدردانی کنید.

.

خلاصه مطلب

ما در نیولت، درباره مهارت های نرم سه گانه برای موفقیت کودکان صحبت کردیم. حتی اگر اینها هسته اصلی همه مهارت های نرم و سخت دیگر هستند، شما نباید فرزندان خود را به اینها محدود کنید. به آنها اجازه دهید سایر مهارت های نرم مرتبط مانند ویژگی های رهبری، تفکر انتقادی، سازگاری، نگرش مثبت و غیره را کشف کنند. رقابت و فشار بیش از حد زیادی وجود دارد، و فرزندان شما باید برای هر چیزی که ممکن است زندگی به آنها وارد کند آماده باشند. اجازه دهید این مهارت های اصلی راهنمای آنها در زندگی باشد و آنها در بیشتر تلاش های خود موفق خواهند بود.

فروشگاه آنلاین نیولت

اگر به دنبال خرید یک هدیه مناسب برای کادو دادن به فرزند خود هستید، و یا اینکه می خواهید با یک بسته جایزه دار، خلاقیت و هیجان را در او بیشتر کنید، هم اکنون از فروشگاه آنلاین نیولت بازدید نموده و محصول مورد نظر خود را با تخفیف ویژه سفارش دهید. نیولت نماینده رسمی برندهای لپ لپ و محصولات کانفیدنت و دارای نماد اعتماد الکترونیکی است.

فروشگاه آنلاین نیولت

You must be logged in to post a comment.

جدیدترین مطالب
محبوب ترین مطالب
محصولات پرطرفدار نیولت
افزودن به سبد خرید
مسواک بین دندانی سایز ایزو 3 کانفیدنت اصل
نمایش سریع
موجود 100 g 150,000 تومان 135,000 تومان
مسواک بین دندانی کانفیدنت سایز 3
تخفیف شگفت انگیز 10%
شناسه: iso3
افزودن به سبد خرید
مسواک بین دندانی کانفیدنت سایز 4
نمایش سریع
موجود 100 g 150,000 تومان 135,000 تومان
مسواک بین دندانی کانفیدنت سایز 4
تخفیف شگفت انگیز 10%
انتخاب گزینه‌ها
مینی فیگور دخترانه لپ لپ
نمایش سریع
star
موجود 15 g 15,000 تومان 14,150 تومان
عروسک مینی فیگور لپ لپ
تخفیف شگفت انگیز
شناسه: mini-figure
افزودن به سبد خرید
پک هدیه ولنتاین دخترانه
نمایش سریع
موجود 291,000 تومان 233,000 تومان
پک هدیه عید دخترانه نوروز 1403
هدیه ولنتاین 20%
شناسه: val-4in1
افزودن به سبد خرید
عبور دهنده نخ دندان ارتودنسی
نمایش سریع
موجود 150 g 65,000 تومان 56,700 تومان
عبور دهنده نخ دندان کانفیدنت
تخفیف ویژه 13%
شناسه: floss-threader
افزودن به سبد خرید
مکس تین ارتودنسی کانفیدنت
نمایش سریع
موجود 100 g 55,000 تومان 44,000 تومان
مسواک ارتودنسی کانفیدنت مکس تین
تخفیف شگفت انگیز 20%
شناسه: max-teen