بیش فعالی علائم و درمان اختلال کم توجهی

بیش‌ فعالی اختلالی است که باعث می‌شود کودکان در کنترل رفتارهای خود دچار مشکل شوند. این یکی از شایع‌ترین اختلالات روانپزشکی در کودکان است.
بیش فعالی کودک و دارو درمان آن adhd

فهرست مطالب

اختلال بیش فعالی چیست؟

کودکان مبتلا به اختلال کم توجهی- بیش فعالی (ADHD) به طور غیرمعمولی برای تمرکز بر روی کارها، توجه، نشستن و کنترل رفتار خود مشکل دارند. مطالعات نشان داده است که داروهای محرک، موثرترین درمان برای کاهش این علائم است. این راهنما در نیولت، فروشگاه بزرگ انواع لپ لپ اصل و بسته های جایزه دار و خوراکی توضیح می‌دهد که داروهای ADHD چگونه کار می‌کنند، چگونه انواع مختلف داروها ممکن است بر کودک شما تأثیر بگذارند و چه عوارض جانبی ممکن است تجربه کند. با ما همراه باشید. توجه داشته باشید که مصرف هرگونه دارو برای کنترل بیش فعالی صرفاً باید تحت نظر پزشک صورت گیرد و موارد مطرح شده در این مقاله صرفاً معرفی روش های درمانی و داروهای مربوطه می باشد و به هیچ عنوان نباید بدون نظارت و دستور پزشک برای درمان بیش فعالی دارویی مصرف کنید.

لپ لپ اصل

بهترین درمان های دارویی اختلال بیش فعالی

محرک ها بهترین و رایج ترین نوع دارویی هستند که برای درمان ADHD استفاده می شود. تنها دو داروی محرک وجود دارد، متیل فنیدات (ماده فعال موجود در ریتالین، کنسرتا و سایر فرمولاسیون ها) و آمفتامین (ماده فعال موجود در آدرال، ویوانس و فرمولاسیون های دیگر). هر دو دارو به عنوان داروهای کوتاه‌اثر و در آماده‌سازی‌هایی با اثر طولانی‌تر در دسترس هستند.

فواید و عوارض درمان های دارویی ADHD

دو نوع دارو (متیل فنیدیت و آمفتامین) به یک اندازه مؤثر هستند و فواید و خطرات یکسانی دارند. در حالی که اکثر مردم به هر یک از داروها به همان اندازه خوب پاسخ می دهند، افراد کمی وجود دارند که به یکی در مقابل دیگری بهتر پاسخ می دهند. به طور معمول، اگر درمان بیش فعالی را با یکی از این داروها شروع کردید و به خوبی جواب نداد یا تحمل نشد، احتمالاً باید داروی دیگر را امتحان کنید.

داروهای متیل فنیدیت برای بیش فعالی

ریتالین یک فرمول کوتاه اثر متیل فنیدیت است که حدود 3-4 ساعت دوام می آورد. فوکالین شکل دیگری از متیل فنیدیت است که همچنین حدود 4 ساعت دوام می آورد. هر دوی این داروها حدود 30 تا 45 دقیقه پس از مصرف شروع به کار می کنند. برای کودکانی که در بلعیدن قرص ها مشکل دارند، این دارو را می توان له کرد و با غذا مخلوط کرد. همچنین یک شکل مایع و یک قرص جویدنی از متیل فنیدات کوتاه اثر وجود دارد.

سایر ترکیبات متیل فنیدیت برای آزادسازی دارو در مدت زمان طولانی‌تر ایجاد شده‌اند که طول مدت اثر دارو را افزایش می‌دهد. هنگامی که سعی می کنید پاسخی ارائه دهید که در طول یک روز مدرسه (معمولاً 6 تا 8 ساعت) طول بکشد، این کار بسیار مفید است. برخی از این ترکیبات عبارتند از:

داروی Concerta و بیش فعالی

یکی از با دوام ترین داروهای متیل فنیدات موجود در بازار است که 8 تا 12 ساعت دوام دارد. کنسرتا را نمی توان جوید یا باز کرد. باید آن را به طور کامل بلعیده شود تا به شکلی که طراحی شده عمل کند. این می تواند برای برخی از بچه ها مشکل ساز باشد.

Ritalin-LA و Metadate CD

کپسول هایی هستند که با دارو پر شده اند. این داروها بسیار شبیه به هم هستند زیرا هر دوی آنها حدود 6-8 ساعت دوام می آورند. چیزی که در مورد آنها خوب است این است که برای بچه هایی که نمی توانند قرص ها را قورت دهند، می توانید کپسول را باز کرده و روی غذا بپاشید (مانند ماست، نوتلا، سس سیب و غیره).

داروی Aptensio XR و Focalin XR

این ها نیز کپسول های پر از دارو هستند که می توانند باز شوند و با غذا مخلوط شوند. آنها معمولا طولانی تر از Ritalin LA یا MetadateCD کار می کنند.

داروی بیش فعالی Quillivant XR

یک دارو با اثر طولانی بر پایه متیل فنیدات به شکل مایع است که آن را جایگزین خوبی برای بچه هایی می کند که در بلع کپسول ها مشکل دارند و نمی توانند قرص ها را نیز تحمل کنند. فرمول مایع همچنین ممکن است امکان تنظیم دقیق دوز یا “تیتراسیون” را فراهم کند.

پیشنهاد ویژه نیولت:

بسته شانسی مستر لپ 1 پسر چشم آبی لپ لپخرید شانسی مسترلپ پسرانه اصل اتولپ جایزه دار پسرانه قرمزخرید شانسی ماشینی لپ لپ اصل

قرص Quillichew ER

یک داروی جویدنی طولانی اثر متیل فنیدیت است که می تواند تا 8 ساعت دوام بیاورد.

داروی بیش فعالی Daytrana

یک پچ متیل فنیدات است. این گزینه دیگری برای کودکانی است که نمی توانند قرص ها را قورت دهند. شما می توانید پچ را تا 9 ساعت بپوشید و اغلب پس از برداشتن پچ یک ساعت دیگر پاسخ دریافت کنید. با این حال، پچ اغلب 1-2 ساعت طول می کشد تا شروع به کار کند.

داروهای دیگر برای بیش فعالی

Adderall، Evekeo، Zenzedi و Dexedrine همگی اشکال کوتاه‌اثر آمفتامین‌ها هستند که حدود 30 تا 45 دقیقه پس از مصرف آنها اثر می‌گذارند و به مدت 3 تا 4 ساعت اثر می‌گذارند. آمفتامین ها کمی قوی تر از متیل فنیدیت هستند و کمی بیشتر دوام می آورند، اما به طور کلی اثرات آن شبیه متیل فنیدیت است.

مانند متیل فنیدیت، برخی از آمفتامین‌ها برای آزادسازی دارو در مدت زمان طولانی‌تری ایجاد شده‌اند که طول مدت اثر دارو را افزایش می‌دهد. هنگامی که سعی می کنید پاسخی ارائه دهید که در طول یک روز مدرسه (معمولاً 6 تا 8 ساعت) طول بکشد، این کار بسیار مفید است. برخی از این ترکیبات به سرعت شکل‌های کوتاه اثر این داروها اثر می‌گذارند. این ترکیبات عبارتند از:

مزایای داروهای بیش فعالی

این داروها می توانند علائم دردسرساز بیش فعالی را کاهش دهند. بنابراین، زمانی که داروها کار می کنند، بچه ها کمتر بیش فعال، کمتر تکانشی، تمرکز بیشتر و حواس پرتی کمتری دارند. اما این داروها هیچ نوع رفتار آموخته شده یا انواع دیگر مشکلات یادگیری را درمان نمی کنند. تاکید می کنیم که مصرف هرگونه داور برای درمان بیش فعالی باید صرفاً زیر نظر پزشک باشد.

عوارض جانبی داروهای درمان بیش فعالی

هر دارویی در کنار تاثیرگذاری مثبت، می تواند باعث عوارض جانبی در بین مصرف کنندگان گردد، برخی از مهم ترین عوارض داروهای بیش فعالی عبارتند از:

از دست دادن اشتها

این شایع ترین عارضه جانبی این داروها است. از دست دادن اشتها زمانی اتفاق می‌افتد که داروها مؤثر باشند و مانند فواید دارو از بین بروند. بچه ها ممکن است وقتی داروها تمام می شوند بسیار گرسنه باشند و اگر چیزی نخورده باشند ممکن است تحریک پذیر و بدخلق باشند. این معمولاً یک مشکل قابل کنترل است، اما ما پیشنهاد می‌کنیم که این موضوع با دکتری که دارو را تجویز می‌کند در میان گذاشته شود.

اختلالات خواب

کودکانی که دارو ADHD را مصرف می کنند ممکن است مشکلاتی را در به خواب رفتن تجربه کنند. این معمولاً یک تغییر خفیف است و بیشتر در بچه‌هایی رخ می‌دهد که جوان‌تر هستند و ممکن است قبل از شروع دارو مشکلاتی با به خواب رفتن داشته باشند. بسیاری از موارد می توانند در به خواب رفتن اختلال ایجاد کنند. بنابراین، هنگام ارزیابی اثرات دارو نیز مهم است که بفهمید آیا هر یک از این موارد وجود دارد یا خیر (نگرانی در مورد مدرسه یا دوستان، زمان زیاد صفحه نمایش قبل از خواب و غیره).

مشکلات به خواب رفتن گاهی اوقات با گذشت زمان بهتر می شوند و ممکن است با تغییر زمان یا نوع دارویی که تجویز می شود کمک شود. به عنوان مثال، اگر کودکی از شیرخشک کوتاه‌اثر استفاده می‌کند، ممکن است به این معنا باشد که دوز دوم یا سوم را خیلی دیر در روز مصرف می‌کند، بنابراین تا زمان خواب از بین نمی‌رود.

اختلال رشد

علیرغم نگرانی‌هایی که در مورد رشد و محرک‌ها ابراز شده است، یک مطالعه بالینی اخیر نشان داد که نه ADHD و نه درمان با محرک‌ها در تغییر سرعت رشد بچه‌ها در طول حداکثر دوره رشد یا قد نهایی بزرگسالان ارتباطی ندارد. در ترکیب با سایر مطالعات، به نظر می رسد واضح است که درمان با محرک تأثیر کمی بر رشد دارد.

بازگشت علایم 

اقلیت کوچکی از کودکان با از بین رفتن داروهای ADHD، معمولاً در پایان روز مدرسه، تغییرات رفتاری را تجربه می کنند. برخی از والدین آن را “بازگشت” می نامند، اما این اصطلاح کمی گمراه کننده است. آنها می توانند تحریک پذیرتر یا احساساتی تر به نظر برسند، اما معمولاً خفیف است. مهم است که مطمئن شوید که آنها صرفاً به دلیل از دست دادن وعده غذایی ظهر گرسنه نیستند. این ممکن است به کاهش سطح دارو مرتبط باشد، و استراتژی هایی که باعث کاهش تدریجی سطح دارو می شود ممکن است به رفع آن کمک کند، مانند افزودن دوز کمتری نیم ساعت قبل از از بین رفتن دارو.

پیدا کردن تیک 

حدود 10 درصد از کودکان مبتلا به ADHD چه دارو مصرف کنند و چه نکنند، تیک خواهند داشت، بنابراین تعداد زیادی از کودکان هر دو را دارند. تیک ها معمولا بین 6 تا 8 سالگی شروع می شوند، که اغلب زمانی است که بچه ها برای اولین بار داروی بیش فعالی را شروع می کنند. تیک ها نیز به مرور زمان می آیند و می روند. بهترین چیزی که ما از یک سری مطالعات می دانیم این است که محرک ها باعث ایجاد تیک نمی شوند و می توانند برای درمان کودکان مبتلا به اختلال کم توجهی و تیک استفاده شوند. اما این باید در طول درمان تحت نظر باشد. اگر کودک شما تیک دارد یا در طول درمان دچار تیک می شود، می توانید در مورد آزمایش یک داروی غیرمحرک صحبت کنید که به روشی متفاوت بر مغز تأثیر می گذارد.

تغییرات خلق و خوی

وقتی دوز محرک برای کودک خیلی زیاد است، ممکن است خواب آلود یا گریان و تحریک‌پذیر به نظر برسد. اگر این اتفاق بیفتد، نسخه باید تا زمانی تنظیم شود که دوز مناسب پیدا شود: حالتی که در آن کودک از مزایای دارو با کمترین عوارض جانبی ممکن بهره مند شود. اما یک زیرمجموعه کوچک از کودکان مبتلا به بیش فعالی وجود دارد که به نظر می رسد با مصرف داروهای محرک، بدخلقی و تحریک پذیر می شوند، حتی اگر بهترین دوز ممکن را مصرف کنند. معمولاً بلافاصله، به محض شروع مصرف دارو، اتفاق می افتد و با قطع مصرف بلافاصله برطرف می شود.

پیشنهاد ویژه نیولت:

کیف دخترانه

خرید شانسی کیف دخترانه لپ لپ

جعبه شانسی جایزه دار توی باکس (سورپرایز باکس دخترانه لپ لپ)خرید جعبه شانسی دخترانه توی باکس 

اگر این اتفاق در مورد کودک شما بیفتد، ممکن است تغییر به یک محرک دیگر کمک کند، زیرا برخی از کودکان واکنش متفاوتی به محرک‌های مبتنی بر متیل فنیدیت و آنهایی که مبتنی بر آمفتامین هستند، نشان می‌دهند. اگر این کار موثر نبود، یک داروی غیر محرک امکان پذیر است. البته مهم است که به خاطر داشته باشید که کودکان مبتلا به بیش فعالی نیز ممکن است دچار افسردگی شوند. در واقع آنها نسبت به سایر کودکان در معرض خطر بیشتری برای ابتلا به اختلال افسردگی اساسی هستند. خبر خوب این است که کودکان را می توان همزمان برای هر دو اختلال به طور ایمن درمان کرد، اگرچه ما درمان مشکلات خلقی را که از عوارض جانبی داروهای محرک هستند با داروی دیگری توصیه نمی کنیم.

داروهای غیرمحرک برای درمان بیش فعالی

دو نوع دارو وجود دارد که محرک نیستند و می توانند به کاهش علائم ADHD کمک کنند، اما کمتر باعث ایجاد تیک و عوارض جانبی می شوند.

کلونیدین (Catapres، Kapvay) و گوانفاسین (Tenex، Intuniv) آگونیست های آلفا آدرنرژیک نامیده می شوند و این داروها برای کاهش فشار خون بالا ساخته شده اند. اما آنها همچنین برای کودکان مبتلا به بیش فعالی که محرک ها را به خوبی تحمل نمی کنند تجویز می شود. این داروها می توانند باعث ایجاد احساس خستگی در کودکان شوند و شما باید فشار خون و ضربان قلب را در حین مصرف این داروها بررسی کنید.

پیشنهاد ویژه نیولت: بهترین فروشگاه برای خرید لپ لپ شانسی اورجینال 

کلونیدین و گوانفاسین هر دو داروهای کوتاه‌اثری هستند که به چندین دوز در روز نیاز دارند، اما در نسخه‌های اثر طولانی‌تر (Kapvay و Intuniv) عرضه می‌شوند. آنها همچنین گاهی اوقات برای درمان تیک استفاده می شوند. اتوموکستین (Strattera) در دسته ای از داروها به نام مهارکننده های جذب نوراپی نفرین قرار دارد. نوراپی نفرین یک ماده طبیعی در مغز است که برای کنترل رفتار مورد نیاز است. برخلاف محرک ها، آتوموکستین می تواند 4-6 هفته طول بکشد تا اثر کند و باید روزانه مصرف شود.

خلاصه مطلب

بیش‌ فعالی اختلالی است که باعث می‌شود کودکان در کنترل رفتارهای خود دچار مشکل شوند. اختلال بیش فعالی یکی از شایع‌ترین اختلالات روانپزشکی در کودکان است. شیوع این بیماری در پسران ۳ برابر بیشتر از دختران است. میزان شیوع این بیماری در میان کودکان زیر ۱۸ سال ۲/۷درصد و در بین بزرگسالان ۳.۴درصد است.

کودکانی که دچار اختلال بیش فعالی هستند، ممکن است در کنترل رفتار خود دچار مشکل شوند. آن ها ممکن است در یک زمان کاملاً ارام باشند و در زمانی دیگر خیلی بی قراری کنند. همچنین ممکن است در گرفتن ارتباط با هم سن و سالان خود مشکل داشته باشند. گاهی آرام و گاهی پرجنب و جوش به نظر می رسند. بنابراین اختلال ADHD می تواند دردسرهای زیادی را برای کودک یا والدین ایجاد کند. در این مقاله ضمن معرفی این بیماری، داروهای شناخته شده جهانی که معمولاً توسط پزشکان برای درمان یا کنترل بیش فعالی تجویز می شود را بررسی کردیم. توجه داشته باشید که مصرف هرگونه دارو باید صرفا توسط نسخه پزشک و زیر نظر او باشد.

فروشگاه آنلاین نیولت

اگر قصد خرید یک کادو مناسب برای کودک دلبند خود را دارید، می توانید هم اکنون از فروشگاه آنلاین نیولت بازدید نموده و انواع شانسی پسرانه و دخترانه اصل، خوراکی های خوشمزه و محصولات بهداشت دهان و دندان باکیفیت را با کمترین قیمت خریداری کنید. نیولت، مورد تایید لپ لپ و کانفیدنت و دارای نماد اعتماد الکترونیکی می باشد. تلفن پشتیبانی فروشگاه 09393205978 و 09359758316 می باشد.

فروشگاه نیولت

You must be logged in to post a comment.

جدیدترین مطالب
محبوب ترین مطالب
محصولات پرطرفدار نیولت
افزودن به سبد خرید
موم ارتودنسی کانفیدنت اصل
نمایش سریع
موجود 20 g 90,000 تومان 59,000 تومان
موم ارتودنسی کانفیدنت
فروش ویژه! 34%
شناسه: wax-ortho
افزودن به سبد خرید
نخ دندان اکسپندینگ پهن شونده کانفیدنت اصل
نمایش سریع
موجود 110,000 تومان 75,000 تومان
نخ دندان اکسپندینگ 50 متری کانفیدنت
تخفیف شگغت انگیز 32%
شناسه: expanding-floss
افزودن به سبد خرید
نخ دندان فلاس پیک
نمایش سریع
موجود 50,000 تومان 39,000 تومان
نخ دندان کمانی 50 تایی کانفیدنت
تخفیف شگغت انگیز 22%
شناسه: flosspick50-1ch-1
افزودن به سبد خرید
نخ دندان ذغالی کمانی 50 تایی کانفیدنت
نمایش سریع
موجود 53,000 تومان 41,000 تومان
نخ دندان ذغالی کمانی 50 تایی کانفیدنت
تخفیف شگغت انگیز 23%
شناسه: flosspick50-1ch
افزودن به سبد خرید
مسواک بین دندانی سایز ایزو 3 کانفیدنت اصل
نمایش سریع
موجود 100 g 210,000 تومان 140,000 تومان
مسواک بین دندانی کانفیدنت سایز 3
تخفیف شگفت انگیز 33%
شناسه: iso3
اطلاعات بیشتر
استار پک کانفیدنت
نمایش سریع
100 g 70,000 تومان 55,000 تومان
ست مسواک و نخ دندان استار پک کانفیدنت
تخفیف شگفت انگیز 21%
شناسه: starpack