فواید و مضرات قهوه در سلامت بدن

بیاید نگاهی به خواص و مزایای قهوه برای سلامتی بدن بیاندازیم و با عوارض نوشیدن زیاد آن آشنا شویم!
فواید قهوه

فهرست مطالب

مهم ترین خواص قهوه برای سلامتی 

در برخی موارد، قهوه ممکن است برای سلامتی مفید باشد، زیرا ممکن است فوایدی مانند کاهش خطر ابتلا به دیابت نوع 2 و کمک به کاهش وزن افراد را ارائه دهد. در سراسر جهان، کارشناسان تخمین می زنند که مردم در حدود 2.25 میلیارد فنجان قهوه در روز مصرف می کنند. محققان خواص قهوه را برای بیماری هایی مانند دیابت، بیماری های قلبی عروقی، بیماری التهابی روده و بیماری کبد بررسی کرده اند. شواهدی وجود دارد که برخی از این ادعاها را تأیید می کند. این مقاله به بررسی مزایای سلامتی نوشیدن قهوه و همچنین بیان برخی عوارض جانبی آن می پردازد. قبل از ادامه، به شما پیشنهاد می کنیم اگر قصد خرید یک پودر قهوه باکیفیت و خوشمزه را دارید، هات درینک لپ لپ را امتحان کنید!

خرید پودر قهوه فوری لپ لپ

قهوه حاوی چه ویتامین هایی است؟

قهوه حاوی تعدادی مواد مغذی مفید از جمله ریبوفلاوین (ویتامین B2)، نیاسین (ویتامین B3)، منیزیم، پتاسیم و ترکیبات مختلف فنلی یا آنتی اکسیدان ها است. برخی از کارشناسان معتقدند که این مواد و سایر مواد موجود در قهوه می توانند به طرق مختلف برای بدن انسان مفید باشند. خبر خوب این است که می توانید از نیولت پودر قهوه فوری مدنظر خود را تهیه کنید تا در کمتر از یک دقیقه یک فنجان قهوه داغ داشته باشید!

فواید نوشیدن قهوه برای سلامتی

برخی از مزایای سلامتی اثبات شده مرتبط با نوشیدن قهوه شامل محافظت در برابر دیابت نوع 2، بیماری پارکینسون، بیماری کبد و سرطان کبد است. مصرف قهوه ممکن است از سلامت قلب و عروق نیز حمایت کند. بخش های زیر این مزایا را با جزئیات بیشتری پوشش می دهند.

ارتباط قهوه و دیابت

قهوه ممکن است به محافظت در برابر دیابت نوع 2 کمک کند. در سال 2014، محققانی که داده‌های بیش از 48000 نفر را جمع‌آوری کردند، دریافتند افرادی که مصرف قهوه خود را حداقل یک فنجان در روز طی 4 سال افزایش داده‌اند، 11 درصد کمتر از افرادی که مصرف قهوه‌شان را افزایش نمی‌دهند، در معرض خطر ابتلا به دیابت نوع 2 قرار دارند. یک بررسی جامع در سال 2017 به این نتیجه رسید که افرادی که روزانه 4 تا 6 فنجان قهوه کافئین دار یا بدون کافئین می نوشند، خطر ابتلا به سندرم متابولیک از جمله دیابت نوع 2 را کاهش می دهند.

ارتباط قهوه و بیماری پارکینسون

مطالعات مختلف نشان داده اند که کافئین موجود در قهوه و بسیاری از نوشیدنی های دیگر ممکن است به محافظت در برابر بیماری پارکینسون کمک کند. یک تیم به این نتیجه رسیدند که مردانی که بیش از چهار فنجان قهوه در روز می نوشند ممکن است پنج برابر کمتر در معرض خطر ابتلا به بیماری پارکینسون باشند.

خرید قهوه فوری هات چاکلت لپ لپ  لیوان قهوه فوری هات چاکلت هات درینک لپ لپ

یافته‌های دیگر سال 2017 نشان می‌دهد که بین مصرف قهوه و کاهش خطر ابتلا به بیماری پارکینسون، حتی در میان افرادی که سیگار می‌کشند، ارتباط وجود دارد. این تیم همچنین دریافت که افرادی که قهوه می نوشند ممکن است کمتر دچار افسردگی و شرایط شناختی مانند بیماری آلزایمر شوند. با این حال، شواهد کافی برای اثبات اینکه نوشیدن قهوه بدون کافئین به پیشگیری از بیماری پارکینسون کمک می کند، وجود نداشت.

خواص قهوه برای کبد

در سال 2019، یک بررسی منابع معتبر به این نتیجه رسید که مصرف قهوه احتمالاً خطر ابتلا به سرطان کبد را کاهش می دهد. این خواص قهوه برای بسیاری از افراد یک خبر عالی به حساب می آید. پیش از این، در سال 2015، یک مطالعه کوهورت روی یک جمعیت چند قومیتی در ایالات متحده نشان داد که بسته به دوز مصرف، مصرف دو تا سه فنجان قهوه در روز خطر ابتلا به سرطان کبد و بیماری مزمن کبدی (CLD) را در شرکت کنندگان تا 38 درصد کاهش می دهد.

یک منبع معتبر دیگر در سال 2017 همچنین به این نتیجه رسید که به نظر می رسد مصرف هر نوع قهوه خطر ابتلا به سرطان کبد، بیماری کبد چرب غیر الکلی و سیروز را کاهش می دهد. این یافته ها در حال حاضر توسط یک منبع مورد اعتماد در سال 2021 تقویت شده است که نشان می دهد مصرف همه انواع قهوه ممکن است محافظت در برابر CLD را ارائه دهد.

ارتباط قهوه و سایر بیماری های کبدی

افرادی که قهوه مصرف می کنند نیز ممکن است خطر ابتلا به بیماری سنگ کیسه صفرا را کاهش دهند. در سال 2014، محققان مصرف قهوه را در میان افراد مبتلا به کلانژیت اسکلروزان اولیه (PSC) و سیروز صفراوی اولیه (PBC) بررسی کردند. اینها شرایط خود ایمنی هستند که مجاری صفراوی در کبد را تحت تأثیر قرار می دهند. آنها دریافتند که افراد مبتلا به PSC نسبت به افرادی که این عارضه را ندارند، احتمال بیشتری دارد که قهوه کمتری مصرف کنند. هیچ مدرکی وجود نداشت که نشان دهد مصرف قهوه در افراد با یا بدون PBC متفاوت است.

خرید قهوه فوری هات درینک طعم کاپوچینو لیوان قهوه فوری کاپوچینو هات درینک لپ لپ

همچنین، مطالعه دیگری در سال 2014 ارتباط بین مصرف قهوه و کاهش خطر مرگ ناشی از سیروز مرتبط با هپاتیت غیر ویروسی را نشان داد. محققان پیشنهاد کردند که نوشیدن دو یا چند فنجان قهوه در روز ممکن است خطر ابتلا به این بیماری را تا 66 درصد کاهش دهد.

خواص قهوه برای سلامتی قلب

تحقیقات در سال 2017 نشان داد که مصرف کافئین ممکن است فواید مثبتی برای سلامت قلب و عروق از جمله فشار خون داشته باشد. در یک مطالعه در سال 2018، محققان دریافتند که نوشیدن سه تا پنج فنجان قهوه در روز ممکن است خطر ابتلا به بیماری های قلبی عروقی را تا 15 درصد کاهش دهد. به نظر می رسد نوشیدن یک تا پنج فنجان در روز نیز با مرگ و میر کلی کمتر ناشی از هر علتی مرتبط باشد.

با این حال، متاآنالیز 2017 همچنین نشان داد که ممکن است سطوح بالاتری از لیپیدهای خون (چربی) و کلسترول در افرادی که قهوه بیشتری مصرف می‌کنند وجود داشته باشد. این مواد ممکن است فرد را مستعد مشکلات قلبی کند. بنابراین افرادی که سابقه بیماری قلبی دارند، بهتر است قهوه با کافئین کمتر مصرف کنند.

ارتباط بین قهوه و چاقی و لاغری

شواهدی وجود دارد که نشان می دهد مصرف قهوه ممکن است به کاهش وزن افراد کمک کند. یکی از مقاله‌های سال 2018 نشان داد که هر چه شرکت‌کنندگان بیشتر قهوه بنوشند، میانگین کاهش وزن، شاخص توده بدنی (BMI) و توده چربی بیشتر می‌شود. یک مطالعه در سال 2019 نشان داد که نوشیدن قهوه ممکن است ارتباط متوسطی با کاهش وزن داشته باشد و این ارتباط در مردان بیشتر از زنان است. با این حال، این نتایج تکرار نشده اند، بنابراین ممکن است قطعی نباشند. اگرچه قهوه ممکن است فوایدی در کاهش چاقی داشته باشد، اما جایگزینی برای خوردن یک رژیم غذایی متعادل و ورزش مکرر نیست.

ارزش غذایی یک فنجان قهوه

صد میلی لیتر (حدود 3.3 اونس [اونس]) قهوه سیاه معمولی (بدون شیر یا خامه) کالری کمی دارد. این تقریباً یک فنجان قهوه سیاه معمولی است و فقط حدود 2 کالری دارد. با این حال، افزودن خامه یا شکر باعث افزایش ارزش کالری می شود. دانه های قهوه همچنین حاوی پلی فنول ها هستند که نوعی آنتی اکسیدان هستند. آنتی اکسیدان ها می توانند از بدن در برابر آسیب رادیکال های آزاد محافظت کنند. رادیکال های آزاد نوعی مواد زائد هستند که بدن به طور طبیعی در نتیجه فرآیندهای خاصی تولید می کند.

خواص قهوه و مزایای آن برای سلامتی

خواص و مزایای قهوه برای سلامتی بدن

خواص قهوه در کاهش رادیکال های آزاد

رادیکال های آزاد به عنوان سم در بدن عمل می کنند و ممکن است باعث التهاب شوند. دانشمندان ارتباط بین التهاب و جنبه های مختلف سندرم متابولیک، از جمله دیابت نوع 2 و چاقی را یافته اند. در سال 2018، برخی از محققان منبع معتبر پیشنهاد کردند که محتوای آنتی اکسیدانی قهوه ممکن است از سندرم متابولیک محافظت کند. اگرچه دانشمندان می توانند ثابت کنند که ترکیبات خاصی در دانه های قهوه وجود دارد، هنوز مشخص نیست که پس از ورود به بدن انسان چه اتفاقی برای آنها می افتد.

خطرات نوشیدن زیاد قهوه چیست؟

نوشیدن زیاد قهوه نیز می تواند اثرات نامطلوبی داشته باشد منبع مورد اعتماد. اینها ممکن است شامل موارد زیر باشد.

پوکی استخوان

برخی از مطالعات نشان داده اند که زنانی که زیاد قهوه می نوشند ممکن است بیشتر در معرض خطر شکستگی استخوان باشند.

عوارض در  دوران بارداری

مصرف قهوه نیز ممکن است در دوران بارداری بی خطر نباشد. در واقع، شواهدی وجود دارد که نشان می دهد بین مصرف زیاد قهوه و از دست دادن بارداری، وزن کم هنگام تولد و زایمان زودرس ارتباط وجود دارد.

اندومتریوز و نوشیدن زیاد قهوه

ممکن است خطر ابتلا به اندومتریوز در بین زنانی که قهوه می نوشند بیشتر باشد، اما شواهد کافی برای تایید چنین ارتباطی وجود ندارد.

بیماری بازگشت اسید به مری

افرادی که خیلی زیاد قهوه می نوشند ممکن است کمی بیشتر در معرض خطر ابتلا به این بیماری باشند.

اضطراب و مصرف زیاد کافئین

مصرف مقادیر زیاد کافئین ممکن است خطر اضطراب را افزایش دهد، به ویژه در میان افراد مبتلا به اختلال هراس یا اختلال اضطراب اجتماعی. کمتر رایج است.

اثرات جانبی مصرف بیش از حد کافئین

اگرچه مصرف کافئین ممکن است در مقدار کم برای بدن مفید باشد، اما مثل هر ماده دیگری اگر بیش از حد مصرف شود می تواند مضراتی به همراه داشته باشد. این عوارض جانبی ممکن است شامل موارد زیر باشد:

 • تداخلات نامطلوب با داروهای خاص مانند داروهای روانپزشکی خاص، داروهای تیروئید، داروهای سوزش معده و آنتی بیوتیک ها
 • کاهش احتمالی استخوان ستون فقرات در زنانی که بیش از 300 میلی گرم در روز مصرف می کنند و کلسیم کافی مصرف نمی کنند.
 • مشکلات گوارشی
 • افزایش فشار خون
 • افزایش خطر ایسکمی میوکارد، که نوعی بیماری قلبی است، در صورتی که فرد در حین ورزش قهوه مصرف کند.
 • مشکلات باروری شامل اثرات منفی روی جنین در حال رشد، مانند وزن کم هنگام تولد،
 • تحریک پذیری و بی خوابی در نوزادان شیرده در صورت مصرف قهوه در دوران شیردهی
 • کم آبی بدن، اما این قطعی نیست و ممکن است محدود به مصرف بیش از حد کافئین باشد.
 • بدتر شدن علائم برخی از بیماری های روانی، مانند اسکیزوفرنی یا اختلال دوقطبی
 • مسمومیت با کافئین (یا مصرف بیش از حد)
 • اختلال اضطراب ناشی از کافئین
 • اختلال خواب ناشی از کافئین (یا بی خوابی)

قهوه در برابر چای

هم قهوه و هم چای حاوی کافئین هستند، بنابراین ممکن است فواید، خطرات و عوارض جانبی یکسانی داشته باشند. با این حال، اگرچه مقدار کافئین در هر نوشیدنی می تواند به نوع قهوه یا چای بستگی داشته باشد، به طور کلی، یک فنجان 8 اونس قهوه حاوی حدود 95 میلی گرم کافئین است. فنجان های چای سیاه و سبز با اندازه مشابه به ترتیب حاوی 48 میلی گرم و 29 میلی گرم کافئین هستند. ممکن است تفاوت هایی در نحوه تأثیر نوشیدن چای و قهوه بر افراد مختلف وجود داشته باشد، بسته به اینکه کدام نوشیدنی را ترجیح می دهند و چه مقدار از آن را مصرف می کنند.

خواص قهوه در برابر چای

مقدار کافئین قهوه و چای

نتیجه کلی این مطالعه این است که قهوه و چای هر دو بسته به مقدار مصرف فواید خاص خود را دارند و این فواید ممکن است در بین مردان و زنان متفاوت باشد. تفاوت در تأثیر بر اساس جنسیت ممکن است به نحوه تأثیر قهوه بر هورمون های جنسی مربوط باشد.

پیشنهاد نیولت» قیمت و خرید لپ لپ از درب کارخانه

خلاصه مطلب

مطالعات معتبر در سال 2017 به این نتیجه رسیدند که مصرف سه تا چهار فنجان قهوه در روز برای اکثر مردم «به طور کلی بی‌خطر» است و انجام این کار ممکن است در واقع خطر برخی بیماری‌ها را کاهش دهد. نویسندگان مطالعه هشدار دادند، با این حال، سیگار کشیدن ممکن است هر گونه فواید نوشیدن قهوه را از بین ببرد. وجود کافئین یکی از خواص قهوه است، اما قهوه حاوی ترکیبات زیادی است و روش های مختلفی برای نوشیدن آن وجود دارد. این امر تعیین اینکه قهوه دقیقاً چه تأثیری بر فرد می گذارد و چه اجزایی دارای مزایا و خطرات هستند را دشوار می کند.

فردی که می‌خواهد از مصرف قهوه فواید سلامتی خود را به دست آورد، باید از مصرف بیش از حد توصیه شده روزانه خودداری کند و سعی کند بر موادی که اضافه می‌کند – مانند شکر، خامه و طعم‌دهنده‌ها – نظارت داشته باشد زیرا ممکن است سالم نباشند. افراد باردار و کسانی که در معرض خطر شکستگی استخوان هستند بهتر است بخواهند از مصرف زیاد قهوه خودداری کنند.

قهوه فوری یا قهوه دمی؟

در مقایسه با قهوه تازه دم شده، قهوه فوری کافئین کمتری دارد. قهوه فوری حاوی حدود 30 تا 90 میلی گرم کافئین در هر فنجان است، در مقایسه با 70 تا 140 میلی گرم در هر فنجان قهوه دم کرده معمولی، که آن را برای افرادی که به دنبال کاهش مصرف کافئین خود هستند، انتخابی ایده آل می کند.

خرید پودر قهوه فوری میکس 3 در 1 پودر قهوه فوری لپ لپ (3 در 1) هات درینک ساشه لپ لپ

خرید پودر قهوه فوری از نیولت

شرکت لپ لپ برای راحتی شما مصرف کننده گرامی، انواع پودرهای قهوه آماده در طعم های هات چاکلت، کافی میکس 3 د 1، کافی میکس 2 در 1 و کاپوچینو را با بهترین کیفیت و فرمولاسیون تولید کرده است. هم اکنون شما می توانید از فروشگاه آنلاین نیولت که مورد تایید برند لپ لپ می باشد، این محصولات را با کمترین قیمت و تازه ترین کیفیت تهیه کنید. به این منظور روی تصویر زیر کلیک کنید:

خرید پودر قهوه فوری لپ لپ

برای خرید هات درینک کلیک کنید

You must be logged in to post a comment.

جدیدترین مطالب
محبوب ترین مطالب
محصولات پرطرفدار نیولت
افزودن به سبد خرید
موم ارتودنسی کانفیدنت اصل
نمایش سریع
موجود 20 g 90,000 تومان 59,000 تومان
موم ارتودنسی کانفیدنت
فروش ویژه! 34%
شناسه: wax-ortho
افزودن به سبد خرید
نخ دندان اکسپندینگ پهن شونده کانفیدنت اصل
نمایش سریع
موجود 110,000 تومان 75,000 تومان
نخ دندان اکسپندینگ 50 متری کانفیدنت
تخفیف شگغت انگیز 32%
شناسه: expanding-floss
افزودن به سبد خرید
نخ دندان فلاس پیک
نمایش سریع
موجود 50,000 تومان 39,000 تومان
نخ دندان کمانی 50 تایی کانفیدنت
تخفیف شگغت انگیز 22%
شناسه: flosspick50-1ch-1
افزودن به سبد خرید
نخ دندان ذغالی کمانی 50 تایی کانفیدنت
نمایش سریع
موجود 53,000 تومان 41,000 تومان
نخ دندان ذغالی کمانی 50 تایی کانفیدنت
تخفیف شگغت انگیز 23%
شناسه: flosspick50-1ch
افزودن به سبد خرید
مسواک بین دندانی سایز ایزو 3 کانفیدنت اصل
نمایش سریع
موجود 100 g 210,000 تومان 140,000 تومان
مسواک بین دندانی کانفیدنت سایز 3
تخفیف شگفت انگیز 33%
شناسه: iso3
اطلاعات بیشتر
استار پک کانفیدنت
نمایش سریع
100 g 70,000 تومان 55,000 تومان
ست مسواک و نخ دندان استار پک کانفیدنت
تخفیف شگفت انگیز 21%
شناسه: starpack