پودر قهوه فوری از مزرعه تا فنجان

بیش‌ فعالی اختلالی است که باعث می‌شود کودکان در کنترل رفتارهای خود دچار مشکل شوند. این یکی از شایع‌ترین اختلالات روانپزشکی در کودکان است.
پودر قهوه فوری

فهرست مطالب

پودر قهوه فوری چیست؟

قهوه یکی از محبوب ترین نوشیدنی ها در سراسر جهان است. بخشی از جذابیت آن به این واقعیت نسبت داده شده است که قهوه دارای محتوای کافئین بالاتری نسبت به بیشتر نوشیدنی های طبیعی تولید شده مانند چای و کاکائو است. در این مقاله به روند تولید قهوه از دانه تا فنجان خواهیم پرداخت. با ما در نیولت، فروشگاه انواع پودر قهوه فوری و نوشیدنی هات درینک لپ لپ همراه باشید.

لپ لپ اصل

مراحل آماده سازی پودر قهوه فوری

پودر قهوه فوری از دانه سبز قهوه گرفته می شود. دانه سبز یا Green bean در فصول خاصی در برخی کشورها کشت می شود. در ادامه درباره مراحل مختلف تبدیل دانه سبز به پودر قهوه فوری آماده مصرف توضیح می دهیم.

کاشت دان قهوه

قهوه در واقع یک جور دانه است. ولی تنها پس از خشک شدن، برشته (رست) شدن و آسیاب شدن می توان از آن برای دم کردن استفاده کرد. اگر دانه های قهوه فرآوری نشده کاشته شوند، می توانند جوانه بزنند و به گیاهان قهوه تبدیل شوند. بذرها معمولاً در بسترهای سایه دار بزرگ کاشته می شوند. پس از جوانه زدن، نهال‌های جوان را برای رشد به مدت چند روز رها می‌کنند و سپس آنها را به گلدان‌های جداگانه با خاک‌هایی با فرمول دقیق برای رشد مطلوب منتقل می‌کنند. نهال های گلدانی از آفتاب سوزان سایه می اندازند و به طور مکرر آبیاری می شوند تا زمانی که به اندازه کافی نیرومند شوند تا به محل رشد دائمی خود منتقل شوند. کاشت بهتر است در فصل بارندگی انجام شود تا اطمینان حاصل شود که خاک مرطوب باقی می ماند زیرا ریشه ها محکم می شوند.

پیشنهاد ویژه نیولت: خرید و مشخصات لپ لپ اصل  

برداشت دان خام قهوه

بسته به نوع خاص، تقریباً 3 تا 4 سال طول می کشد تا بوته های قهوه تازه کاشته شده میوه دهند. میوه‌ای که معمولاً گیلاس نامیده می‌شود، بسته به درجه رسیدگی، از سبز به قرمز روشن یا تیره تبدیل می‌شود – میوه‌های نارس سبز رنگ هستند. این در ارتفاعات کمتر و دماهای بالاتر سریعتر می رسد. مردم می توانند قهوه را با دست برداشت کنند تا اطمینان حاصل شود که فقط دانه های رسیده چیده می شوند. چیدن دستی فرآیندی سخت و پر زحمت است که در آن مردم باید به دقت دانه ها را از نظر رسیده بودن بررسی کنند و طبیعتاً مستلزم کار دستمزدی است. دان قهوه در دوره های مختلف بالغ می شود و برای پاکسازی یک مزرعه تا سه برداشت مورد نیاز است. در کشورهایی مانند برزیل که زمین مسطح است و قهوه در مزارع بزرگ کشت می شود، دانه به صورت ماشینی برداشت می شود. چه توسط ماشین ها و چه توسط انسان، قهوه همیشه با یکی از دو روش زیر برداشت می شود:

  • چیدن نواری: دانه ها را با دست یا ماشین از شاخه جدا می کنند
  • چیدن انتخابی : دانه های قرمز چیده می شوند و سبزها می گذارند تا برسند.

چیدن در روش انتخابی در فواصل 10 روزه انجام می شود. از آنجایی که این روش کار فشرده است، عمدتاً برای برداشت قهوه عربیکا با کیفیت بالا استفاده می شود.

فصل برداشت دان قهوه

در اکثر مناطق یک فصل برداشت عمده در سال وجود دارد. با این حال در چندین کشور، مانند کنیا و کلمبیا، دو فصل برداشت وجود دارد. یک محصول اصلی و فرعی قهوه‌ای که در ابتدا و انتهای فصل برداشت می‌شود، طعم ضعیفی دارد، در حالی که قهوه‌ی اواسط فصل بهترین طعم را دارد. رسترهای خوب قهوه خود را در اواسط فصل می خرند. کارخانه قهوه گاچاتا در کشور نیری کنیا به عنوان تولید کننده بهترین قهوه در سال 2015 انتخاب شد.

فرآوری دان خام قهوه

پس از برداشت، دان سبز در اسرع وقت پردازش می شود تا از فساد جلوگیری شود. بسته به منابع موجود و مکان، یکی از دو روش زیر استفاده می شود.

روش خشک 

این روش باستانی پردازش دان قهوه است و هنوز در مناطقی که آب کمیاب است رایج است. این روش همچنین به عنوان پردازش “شسته نشده” یا “طبیعی” شناخته می شود. اکثر افرادی که مزارع کوچک دارند از روش خشک استفاده می کنند. دانه های تازه را روی سطح بزرگی پهن می کنند و به مدت 15 تا 20 روز در آفتاب می گذارند تا خشک شوند. آنها را معمولاً روی تخت های خشک کن قرار می دهند که کمی از زمین بلند شده اند تا از گردش هوا در اطراف توت ها اطمینان حاصل شود. آنها به طور مرتب در طول روز چرخانده و چنگک می زنند تا از تخمیر جلوگیری شود و به طور یکنواخت خشک شوند. سپس دانه ها را در شب می پوشانند تا رطوبت را جذب نکنند. بسته به شرایط آب و هوایی، فرآیند خشک کردن ممکن است چندین هفته طول بکشد تا زمانی که دانه های چیده شده دارای رطوبت کمتر از 11 درصد باشند. در این مرحله لایه بیرونی خشک شده و سیاه و شکننده خواهد شد. خشک کردن، برداشتن پوسته بیرونی را نسبتاً آسان می کند.

روش مرطوب

این روش روشی نسبتاً جدید برای از بین بردن پوست دان قهوه است. زیرا از آب برای حرکت دادن میوه قهوه در طول فرآیند و استخراج دانه ها استفاده می کند. روش مرطوب شامل تمیز کردن دانه و حذف دان نارس و بیش از حد رسیده است. درست مثل روش اول سپس دانه ها را در دستگاه تفاله زنی قرار می دهند که بدون آسیب رساندن به آن، پوست را فشرده می کند. این امر با این واقعیت امکان پذیر است که دانه های قهوه نسبتاً سفت هستند. اگر برخی از انواع دان ها هنوز با پالپ باقی مانده باشند، به اندازه کافی رسیده نیستند.

خرید لیوان قهوه فوری هات درینک لیوان قهوه فوری کاپوچینو هات درینک لپ لپ

این دانه‌ها دسته‌بندی شده‌ و برای تولید قهوه با کیفیت پایین‌تر استفاده می‌شوند. خمیر قهوه موسیلاژی بر جای می‌گذارد که سپس در مخازن بزرگی با آنزیم‌هایی که برای خلاص شدن از شر ماده چسبنده به آن اضافه می‌شود، قرار می‌گیرد. دانه ها را در مخازن بزرگ قرار می دهند و اغلب هم می زنند تا اطمینان حاصل شود که تمام موسیلاژ حل شده است. کل فرآیند تقریباً 24 ساعت طول می کشد. مهم است که تمام موسیلاژ را حذف کنید تا مطمئن شوید که لوبیا با طعمی که قبل از این پردازش ایجاد شده است باقی می ماند. بعد از حل شدن لوبیاها به طور مکرر شسته می شوند تا چسبندگی باقی مانده از بین برود. سپس دانه های قهوه برهنه به مدت یک یا دو روز در آفتاب خشک می شوند. شایان ذکر است که خشک کردن نیز می تواند مکانیزه شود. در این مرحله دانه‌های قهوه از منطقه پردازش خارج می‌شوند و به درجه‌های مختلف دسته‌بندی می‌شوند. دانه های خشک را قهوه پوستی می نامند.

فرآیند آسیاب قهوه

دانه‌های قهوه خشک شده قبل از عرضه به بازار به شرح زیر پردازش می‌شوند: پوسته‌گیری: پوسته پوسته شدن قهوه پوستی شامل برداشتن پوسته خشک شده است. اگزوکارپ، مزوکارپ و اندوکارپ.

پولیش: پولیش قهوه یک مرحله اختیاری است که توسط برخی از آسیاب ها نادیده گرفته می شود. این شامل خلاص شدن از شر هر گونه پوسته ای است که ممکن است از طریق پوسته پوسته شدن راه خود را پیدا کرده باشد. حبوبات صیقل داده شده از کیفیت بالاتری نسبت به لوبیاهای صیقل نشده در نظر گرفته می شوند. اما از نظر محتوا تفاوت چندانی با هم ندارند.

درجه بندی: سپس دانه ها بر اساس اندازه و وزن دسته بندی و درجه بندی می شوند. لوبیاهای جلا داده شده نیز برای ناهماهنگی رنگ و سایر عیوب با دست انسان برای حذف هر گونه لوبیای معیوب بررسی می شوند. این فرآیند پر زحمت است و می تواند چندین ساعت طول بکشد. روش بهتر این است که آنها را به صورت پنوماتیک با استفاده از جت هوا برای جدا کردن نور از دانه های سنگین جدا کنید. اندازه لوبیاها با قرار دادن آنها در یک سری صفحه با سوراخ هایی که فقط به اندازه مشخصی از لوبیا اجازه عبور می دهد، اندازه گیری می شود. اندازه گیری در مقیاس یک تا ده انجام می شود. در پایان فرآیند آسیاب، تنها بهترین حبوبات برای فروش به بازارهای گران قیمت بسته بندی می شوند. در برخی کشورها حبوبات با کیفیت پایین دور ریخته نمی شوند. در عوض آنها برای فرآوری گرفته می شوند و به عنوان قهوه با کیفیت پایین فروخته می شوند.

فرآیند طعم دادن به قهوه

قهوه بسته بندی شده بارها چشیده می شود تا طعم و کیفیت آن نیز بررسی و مشخص شود. این فرآیند دربندی نامیده می شود و در اتاق مخصوصی که برای تقویت آن طراحی شده است انجام می شود. مزه کردن به مردم کمک می کند تا بفهمند قهوه از کجاست. این فرآیند نباید شما را بترساند. هر کسی می تواند در آن شرکت کند. این شامل غرغر کردن قهوه به پشت دهان و تشخیص طعم آن است. این روند کاملاً شبیه به یک رویداد مزه شراب است. برخی از اصطلاحاتی که طعم دهنده ها استفاده می کنند عبارتند از:

اسیدیته قهوه:

اسیدیته سطح اسیدیته قهوه را توصیف می کند. تصور می شود قهوه با اسیدیته بالا از کیفیت بالاتری برخوردار باشد. قهوه با اسیدیته پایین معمولاً اوج گرفتن نامیده می شود. بدنه و طعم و مزه دیگر اصطلاحاتی است که برای توصیف قهوه استفاده می شود. “بدن” به احساس قهوه در دهان اشاره دارد – به عنوان مثال، ممکن است احساس سنگینی یا بسیار سبک کند. این کیفیت تا حدی ثابت است و به سلیقه افراد بستگی ندارد.

بو دادن قهوه

قهوه بو داده نشده به قهوه سبز نیز معروف است و چنین دانه هایی تمام طعم ها را در خود دارند. بو دادن به دنبال تبدیل قهوه سبز به دانه های قهوه ای معطری است که در فروشگاه های مورد علاقه خود می خرید. بو دادن در دمای تقریباً 550 درجه فارنهایت انجام می شود که طی آن دانه های قهوه سبز به طور مداوم چرخانده می شوند تا از سوختن جلوگیری شود. لوبیا سبز ابتدا خشک می شود تا زمانی که زرد شود و بوی برشته شدن پیدا کند. هنگامی که لوبیا دمای داخلی 400 درجه فارنهایت را ثبت کرد، مرحله ای به نام “ترک اول” اتفاق می افتد که طی آن دانه ها دو برابر شده و شروع به قهوه ای روشن شدن می کنند. پس از آن، با ادامه افزایش دما، رنگ آن به قهوه ای متوسط تغییر می کند و روغن معطر (کافئول) شروع به ظهور می کند.

خرید ساشه قهوه 3 در 1 لپ لپ پودر قهوه فوری لپ لپ (3 در 1) هات درینک ساشه لپ لپ

پیرولیز شدن قهوه

این مرحله رست شدن، پیرولیز نامیده می شود و قلب سرخ کردن است. به قهوه عطر و طعمی می دهد که هر بار که این نوشیدنی جادویی را می نوشید شاهد آن هستید. در این مرحله قهوه روشن یا متوسط برشته می شود و فرآیند برشته شدن را می توان متوقف کرد یا ادامه داد تا رست تیره تری به دست آید. پس از ترک اول و اولین تجزیه در اثر حرارت، لوبیا در حال جذب گرما هستند تا زمانی که به دمای داخلی حدود 440 درجه فارنهایت برسند، در این مرحله “ترک دوم” اتفاق می افتد و تجزیه در اثر حرارت دوم آغاز می شود. لوبیاها از تیره متوسط به قهوه‌ای تیره تبدیل می‌شوند و می‌توانید براقی روغنی را ببینید. هنگامی که بو دادن کامل شد، لوبیاها معمولاً در مقادیر زیادی آب ریخته می شوند تا فوراً خنک شوند. تبدیل شدن به یک سرخ کننده خبره به سال ها آموزش و تجربه نیاز دارد. یک کباب خوب باید حبوبات و تجهیزات خود را بشناسد. بو دادن شامل توانایی پیش بینی دقیق دمای داخلی لوبیاها است: چیزی که نمی توان آموزش داد. آن را فقط می توان از سالها تجربه آموخت.

انواع رست قهوه

رست ها انواع مختلفی دارند: روشن، متوسط و تیره  و در این کباب ها هر کدام چند سطح دارند:

رست های سبک هیچ روغنی روی سطح دانه های قهوه تولید نمی کنند. رنگ لوبیا روشن یا قهوه ای روشن است. دان رست متوسط یک رنگ قهوه ای روشن تا متوسط است و در اولین ترک ایجاد می شود. رست های تیره، دانه‌های زغالی تیره تولید می‌کنند که روغن زیادی روی سطح دارند. کباب تیره بعد از ترک دوم اتفاق می افتد. بسته به دمای برشته کردن، رنگ آن از قهوه ای تیره متوسط تا تقریبا سیاه متفاوت است.

در صورت امکان، بو دادن در نزدیکی محل مصرف کننده انجام می شود. این به این دلیل است که وقتی لوبیا برشته می شود، بلافاصله کیفیت خوب خود را از دست می دهد. کباب کردن خانه یکی دیگر از جایگزین های محبوب است. برخی از کافه ها معمولاً قهوه برشته شده در محل به مشتریان خود ارائه می دهند. با این حال، برای تبدیل شدن به یک سرخ کننده خانگی متخصص، نیاز به آموزش دارد. این خیلی گران نیست و می توان آن را به سرعت یاد گرفت.

آسیاب قهوه

هدف اصلی آسیاب، تولید بیشترین طعم در یک فنجان قهوه است. نوع قهوه ساز استفاده شده تعیین می کند که قهوه باید چقدر ریز یا درشت آسیاب شود. نوع آسیاب تعیین می کند که قهوه با چه سرعتی می تواند طعم خود را آزاد کند. به همین دلیل است که قهوه اسپرسو خیلی ریز آسیاب می شود. از طرف دیگر، قهوه تهیه شده با قهوه سازهای فیلتر، دانه درشت (درشت آسیاب شده) است.

همچنین ببینید: بهترین فروشگاه جعبه شانسی در ایران

بسته بندی پودر قهوه فوری

بسته بندی قهوه بسیار مهم است، زیرا هر گونه قرار گرفتن در معرض هوا می تواند قهوه را به یک توده تبدیل کند. این مورد مخصوصاً در مورد قهوه آسیاب شده صدق می کند که در صورت قرار گرفتن در معرض هوا به سرعت طعم خود را از دست می دهد. به همین دلیل است که قهوه معمولاً در ظروف دربسته بسته بندی می شود و در صورت عدم استفاده باید با دقت بسته بندی شود.

خلاصه مطلب

فرآوری قهوه یک فرآیند بسیار انسانی است. برای تهیه یک فنجان قهوه مناسب به تخصص زیادی نیاز است. بنابراین، نباید قهوه مارک را نادیده گرفت.

فروشگاه آنلاین نیولت

اگر قصد خرید یک پودر قهوه مناسب برای مصرف روزانه خود را دارید، می توانید هم اکنون از فروشگاه آنلاین نیولت بازدید نموده و انواع پودر قهوه، شکلات و همچنین خوراکی شکلاتی شانسی پسرانه و دخترانه اصل، خوراکی های خوشمزه و محصولات بهداشت دهان و دندان باکیفیت را با کمترین قیمت خریداری کنید. نیولت، مورد تایید لپ لپ و کانفیدنت و دارای نماد اعتماد الکترونیکی می باشد. تلفن پشتیبانی فروشگاه 09393205978 و 09359758316 می باشد.

فروشگاه نیولت

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

جدیدترین مطالب
محبوب ترین مطالب
محصولات پرطرفدار نیولت
انتخاب گزینه‌ها
مینی فیگور دخترانه لپ لپ
نمایش سریع
star
موجود 15 g 15,000 تومان 14,150 تومان
عروسک مینی فیگور لپ لپ
تخفیف شگفت انگیز
شناسه: mini-figure
افزودن به سبد خرید
پک هدیه ولنتاین دخترانه
نمایش سریع
موجود 357,000 تومان 285,000 تومان
پک هدیه عید دخترانه نوروز 1403
هدیه ولنتاین 20%
شناسه: val-4in1
افزودن به سبد خرید
عبور دهنده نخ دندان ارتودنسی
نمایش سریع
موجود 150 g 65,000 تومان 56,700 تومان
عبور دهنده نخ دندان کانفیدنت
تخفیف ویژه 13%
شناسه: floss-threader
افزودن به سبد خرید
مکس تین ارتودنسی کانفیدنت
نمایش سریع
موجود 100 g 55,000 تومان 44,000 تومان
مسواک ارتودنسی کانفیدنت مکس تین
تخفیف شگفت انگیز 20%
شناسه: max-teen
افزودن به سبد خرید
شانسی ستاره دریایی درخشان
نمایش سریع
موجود 150 g 36,000 تومان 22,000 تومان
شانسی ستاره دریایی درخشان
تخفیف شگفت انگیز 39%
شناسه: surprise-star0
اطلاعات بیشتر
نخ دندان ذغالی کانفیدنت 30 عددی
نمایش سریع
ناموجود 33,000 تومان 28,000 تومان
نخ دندان جدید
تخفیف شگغت انگیز 15%
شناسه: flosspick30-1ch-1